Szentesi József, a régi magyar szőlőfajták feltámasztója

2012. május 9. – Az ihatóbb Magyarországért

A nadapi terroir csodatévője, a kézművesség alfája és omegája, a pezsgőkirály, a progresszív borász, és nem utolsósorban a régi magyar fajták újkori apostola. Még sorolhatnánk a jelzőket, a díjak özönéről nem is beszélünk. Szentesi József megkerülhetetlen figurája a magyar boréletnek. Így külön örülünk, hogy kissé késve, és kurtán, de új lendületet adva Borstafétánknak színesíti a rovatunkat! Természetesen kiemelt megtiszteltetés is egyben minden borász oldalunkon való nyilatkozata.

Szentesi Józsefnek köszönhetően egy újabb terroir jelleg tanulható, melynek neve: gránit!
Szentesi József pincéje Budaörsön bújik meg, szerényen, az egyik kis utcácska csendes szegletében. Szőlei, a Velencei tótól néhány kilométerre északra, Nadap község határában, gránitos talajon teremnek. József a tiszta, kézműves borkészítés elkötelezett híve, vallja, hogy minden, amit hozzátesznek a borhoz, az ront rajta. Bizton állítja, hogy a bor minőségét 100%-ig a szőlő minősége határozza meg. A minél magasabb minőség eléréséért tehát, drasztikus hozamkorlátozású szőlőből készíti borait.
– pincearon.hu

-Mi foglalkoztatja Önt mostanság?

A szőlőm foglalkoztat a leginkább, ott szeretek lenni, hiszen a pincében már csak rontani lehet egy jó alapanyagon. A szőlőben érem el a csúcsminőséget, és rettegek, hogy aztán mit hibázok a borászatban. A pezsgők is központi helyet foglalnak el a gondolataimban, már 30 pincészetnek viselem a gondját, ez nagy felelősség. Teljesen tradicionális metódusban kézimunkával készülnek a pezsgők.

Évek óta megszállottan kutatja a régi, mára teljesen elfeledett fajtákat, közel húsz Kárpát-medencei szőlővel kísérletezik. A kékszőlők közül –többek között- a Csókaszőlő, a Feketefájú bajor, a Kék bajor, a Purcsin, a Tihanyi kék, a Laska és a Tarcali kék, a fehérek közül pedig a Balafánt, a Szerémi zöld, a Piros bakator, a Hamvas, a Lisztes, a Fehér gohér és a Sárfehér állnak vizsgálódása középpontjában. Minden jel arra utal tehát, hogy már nem kell soká várni, hogy igazi ritkaságokat kóstolhassunk pincéjéből. – pincearon.hu

-Mit üzen Az ihatóbb Magyarországért mozgalomnak?

Azt üzenem az Egyesületnek és kedves barátainak, hogy magyar fajtákból készült borokat igyanak minél többet. Ezzel is támogatva a hazai bortermelést, és a hazai szőlők térnyerését.

-Kit említene meg, mint borászt, vagyis kinek adná tovább a szót?

Szecskő Tamás borásznak, a Mátra Tőkések egyik oszlopos tagjának adom tovább a Borstafétát.

Kategória Egyéb