2011. július 1. – Balla Ágnes (fotó: Ny.G.I.)
Egy szép szombati napon volt szerencsém részt venni a Pannon Borrégió kóstolófesztiválján. E terület a Pécsi, Szekszárdi, Tolnai és Villányi borvidéket foglalja magába. A szemfüles olvasó ebből már sejtheti, hogy a TOP 25-ben a vörösborok voltak túlsúlyban. A régió legjobb 25 bora, 50 pincészet 151 borából május 25-én került kiválasztásra. Mielőtt azonban rátérnék a 25-ös aranyfogatra, mely 19 vörös-, 1 rozé- és 5 fehérborból állt, szólnék pár szót a délelőtti mesterkurzusokról, ahol betekintést nyertünk mind a horvát olaszrizling (Graševina), mind a szekszárdi kadarka világába.
A kurzus első felében a Belje, Kalazič és Josič pincészet száraz, félszáraz és édes Graševináit kóstoltuk. Míg a száraz tételekre a citrusos illat és íz vagy a virágos illat és kajszis- sárgadinnyés íz volt jellemző, az édes tételeket a mazsolás-mézes illat- és ízpáros jellemezte. Mindenképp kiemelendő a kóstolt borok savharmóniája, kereksége. A száraz Graševinákat remek frissítő bornak ajánlanám forró nyári napokra, édes testvéreiket pedig jégborrajongók fogyasszák. Mivel nem árt tisztában lenni azzal, hogy mi történik a szomszédos országokban borászat terén, remek ötlet volt a baranyai régió határon túli olaszrizling borainak bemutatása.
Ifj. Heimann Zoltán prezentációja négy, karakterben egymástól eltérő tétel kóstolása közben egy eredetileg nem magyar, de már jó ideje Hungaricumként aposztrofált fajta, a kadarka klónnemesítésének jelenlegi helyzetéről világosította fel a hallgatóságot. Véleményem szerint az Iván-völgyben található P9-es kadarkaklónból készült borok meggyőzően reprezentálták az ideális kadarkát, melynek fő jellemzői a rubin szín, kellemes fűszeres-piros bogyós illat, harmonikus, gyümölcsös, enyhén fűszeres íz. (Fűszeresség alatt szegfűszeg, bors, fahéj értendő.) Mivel a fajta mind fagyásra, mind rothadásra erősen hajlamos, jelenleg kékszőlő területeinknek mindössze 1 %-án termelik. Remélhetőleg a több évtizede folyó kutatásoknak köszönhetően sikerül kifejleszteni egy ellenállóbb fajtát, mely elősegíti ezen méltatlanul mellőzött fajta szélesebb körű elterjedését.
A délután kettő órakor családias hangulatban megrendezésre került díjátadó után három órától kitárultak a Palatinus Hotel kapui a nagyérdemű közönség előtt. A szervezők egy, az idei TOP 25-ről összeállított színvonalas kiadvánnyal szakszerűen informálták a látogatókat a verseny történetéről, valamint az elmúlt négy év TOP 25-ös borairól, sőt a borok közötti eligazodást segítve még kóstolási sorrendet is javasoltak. A pozitív értelemben vett családias hangulat végig jellemző volt a rendezvényre. Az egy négyzetméterre jutó borbarátok aránya nagymértékben eltért a fővárosi rendezvényeken tapasztaltaktól. Pécsett nem volt sorban állás a borpultnál, és még a borászokkal folytatott eszmecserére is bőven jutott idő. Az egyedüli harc az ülőhelyekért folyt, de a megfáradt látogatok ezeken is barátian megosztoztak. Népszerű megoldás volt a ketten-egy-széken, valamint a szabad helyek és borpultok közötti rotáló rendszer alkalmazása.
A fehér tételek közül kiemelendő a Bock Pince 2009-es Villányi Hárslevelűje, mely sárgászöld színével, virágos-mézes illatával, kellemesen száraz, enyhén vajas ízével rendkívül jól csúszott a délutáni melegben.
A könnyedebb vörösborok közül megemlíteném a Lelovits Pincészet 2009-es Villányi Syrah-ját és Günzer Tamás szintén 2009-es Villányi Pinot Noir Reserve-jét. Előbbi tétel egy kerek, könnyed, gyümölcsös bor, mely talán egy kicsivel több fűszerességet is mutathatna. Utóbbi tétel a magyar pinot noir-ok markáns képviselője: rubinvörös szín, kellemes fűszeres (ennél a tételnél főleg szegfűszeges) illat, meggyes-málnás ízvilág.
A testesebb vörösborok mezőnyében a Bodri Szőlőbirtok és Pincészet 2008-as Faluhely Szekszárdi Cabernet Franc-ja és a Blum Pince 2006-os Villányi Cabernet Sauvignon Barrique-ja jeleskedett. A Cabernet Franc cseresznyés, szilvás, fűszeres íze, míg a Cabernet Sauvignon Barrique erdei bogyós, szedres, na és persze enyhén tölgyfás íze egy szép felépítésű bor jegyeit mutatja.
A kóstolási sorrend lelkiismeretes követése esetén kellemes, de hosszú út vezetett a házasítások mezőnyében található Jekl Flóra 2007-es Villányi Il Primo-jához és a Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet 2006-os Duennium-jához. Ha ízlelőbimbóim nem csaltak, akkor a két tétel selymes, karamelles, dohányos, étcsokoládés ízvilága, már csak a felhasznált szőlőfajták révén is (Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc) nagymértékben hasonlított egymásra. Ez a két bor az egész napos kóstoló méltó befejezésének bizonyult, melynek következtében elégedetten hagytam el a Bartók-terem táncparkettjét.
TOP25 2011 – A győztes borok listája
Agancsos Pincészet Villányi Portugieser 2010
Blum Pince Villányi Cabernet Sauvignon Barrique 2006
Bock Pince Villányi Hárslevelű 2009
Bodri Borászat Faluhely Szekszárdi Cabernet Franc 2008
Danubiana Borászat Pannon Syrah 2009
Danubiana Borászat Tolnai Zöldveltelini 2010
Dúzsi Tamás Szekszárdi Kékfrankos Rosé 2010
Ebner Pince Pécsi Cirfandli 2010
Gere Tamás és Zsolt Pincészete Villányi Aureus 2007
Günzer Tamás Pincészete Villányi Merlot 2008
Günzer Tamás Pincészete Villányi Pinot Noir Reserve 2009
Jekl Flóra Villányi Il Primo Cuvée 2007
Lelovits Pincészet Villányi Syrah 2009
Lisicza Borház Pécsi Sauvignon Blanc 2010
Matias Borászat Pécsi Zweigelt 2008
Matias Borászat Villányi Kékfrankos 2007
Maul Zsolt Villányi Taurus 2007
Mészáros Pál Borház Szekszárdi Bodzási Kékfrankos Válogatás 2009
Riczu-Stier Pincészet Villányi Merlot 2009
Takler Pince Szekszárdi Cabernet Franc 2008
Takler Pince Szekszárdi Kékfrankos Reserve 2007
Tűzkő Birtok Tolnai Renana 2010
Tűzkő Birtok Tolnai Tűzkő Domb Cuvée 2006
VinArt Pincészet Villányi Cabernet Sauvignon Prémium 2007
Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet Villányi Duennium 2006