2013. november 10.- Az ihatóbb Magyarországért
Megvolt az első, a nagy, a hónapos kóstoló Olaszrizlingből. A borászportál és vinoport frigyből szökkent szárba a winelovers címszó alatti szervezések ötlete. Az Olaszrizling Október volt a főpróba, ezt követik majd a Magyar Borok Bálja, a Furmint Február, a Kékfrankos Most! és Bordó Blend rendezvények. A kóstoló piacon egyértelműen a prémium kategóriát célozzák be. Mit tudtunk meg az Olaszrizlingről a főrendezvényen? Ha továbbolvasol, megtudod és ahogy szoktuk saját képgalériával is megspékeljük az élményt.
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
Olaszrizling… Ha borrajongó vagy, biztos, hogy találkoztál vele, hiszen Magyarországon a fehér szőlők közül a leggyakoribb fajta. Megjelenése nálunk igazából az 1900-as évekre datálható, előtte csak szórványosan létezett honunkban. Hol a helye, teszik fel a kérdést? Hát itt a Kárpát-medencében ahol hazánkban a II. világháború után jutott vezető szerephez a mennyiségi termelésben. Sok telepítés volt akkoriban, a furminttal szemben ez a szőlő könnyebben kezelhetőnek, biztosabban termőnek (nagyobb hozammal) bizonyult. Nem is őshonos, délről a horvát végekről, a grasevinából származik a genetikai készlete.
Az olaszrizling októberről sokaknak a furmint február jut eszébe és ez nem véletlen. A havi tematikus nagykóstolók sorában beelőzött a furmint. Előbb van az évben, és előbb is volt első, pontosan 2010-ben a vinoport szervezésében. Picit lemaradt az olaszrizling, talán azért is, mert túl sok volt belőle (a szocialista tervgazdálkodásnak köszönhetően is) a lejáratott, gyengébb minőségű, mindenhol kapható bor, és ebből az imázsból nehezebb kilépni. A furmint nagyobb svunggal indulhatott el Tokajból, a nagy szárazok útkeresése előrébb jár, ahogy a nemzetközi sajtóban többet hallani kiemelkedő furmintokról, mint olaszrizlingekről. Sikerre volt ítélve a rendezvény az Olaszrizling Október, ezt mi megírtuk augusztus végén, és ebben nem is csalódtunk.
A mesterkurzusokra nem jutottunk be, állítólag tanulságosak voltak. Volt az osztrákokkal összehasonlító kurzus, Fejezetek a világ nagy fehérboraiból: az olaszrizling, a chenin blanc és a furmint kurzus, és Jásdi vertikális kóstoló (szerencsére egy Prestige Open tesztelésen Jásdi István társaságában sikerült jó pár nagyágyút megízlelni)
Milyen az olaszrizling? Nem ugrik ki a pohárból, hogy „Hé! Én vagyok az olaszrizling!” Arra ott vannak más szőlőfajták legyenek mondjuk az illatosan bájolók, mint egy sauvignon blanc. Mégis milyen? A termőhelyet adja leginkább, de a kis kesernye a végén, az a mandulás, talán az a legjellemzőbb. Citrusok az illatban meg a rezeda ha érzi az ember. Szóval jó vulkanikus talajt neki, sok napot, meleget, jó évjáratot, és jó borászt mellé. Mert a borász egyénisége is ott van az olaszrizlingben. Szép testet kaphat, krémességet, igazi nagy fehér is lehet belőle, vagy friss gyümölcsös citrusos hűtött irányított erjesztéssel. Egy Jásdi Csopakról, egy Borbély Badacsonyból, egy Mátyás vagy Bott a Felvidékről, egy 2HA a Szent György-hegyről, egy Spiegelberg, Oszvald, vagy Fekete Somlóról, és még sorolhatnánk. A hordóval mindig csínján kell bánni, csak ha igazán nagy az anyag, akkor lehet újfahordóban megfuttatni a tételt. Reduktív vonalon is jól teljesít a borunk a Szigetcsépi Gál pincészet mindig jó savakkal, frissen készíti olaszrizlingjét, de igaz ez bármely könnyedebb talajú borvidékünkre. Az olaszrizlingnek sok arca van, de nem olyan karakteres, mint a furmint ezért is képes jobban felvenni termőhely sajátosságait.
Kigyós Hannát, a zserbós rendezvény, és az egész Olaszrizling Október „egyik főmotorját” kérdeztük az első Nagy Kóstoló rendezési tapasztalatairól. Oldott légkörben az alagút felett, egy Borjouros rendezvényen a Mannában két bor között ültünk le, az amúgy mindig roppant elfoglalt borászportálos kolleginával. Amikor megszólítottam, hogy a tapasztalatairól kérdezzem, első körben türelemre intett, mondván még egy kóstolósort befejez és csak utána ér rá cseverészni.
– Óriási munka volt, már az egészet májusban elkezdtük szervezni, akkor mentek ki az első levelek. Természetesen lehetett volna több kiállító is, de így is szép szám a több mint 60 kiállító. Az utolsó pillanatban is akartak jelentkezni, de el kellett őket utasítanunk, mert már nem volt hely, és már kész volt a kiállítói térkép. Más léptékű volt ez a rendezvény, mint a Furmint Február, jóval nagyobb a fajta miatt is, Tóth Adrienn is sokat segített. VIP belépőt mi sem kaptunk, sőt, hogy ne legyen kavarodás, mi magunk is béreltük a poharakat, mint bárki más. Hiszen ezt másképp nem is lehet. Talán néha egy-két teremben nagyobb volt a tömeg, hol itt, hol ott volt nagyobb az érdeklődés.
– Nekem nem tűnt fel, voltam itt már más rendezvényen, amikor minden bepárásodott a termekben és mozdulni sem lehetett. A két emelet olaszrizling jól széthúzta a mezőnyt, ezért nem voltak óriás tömegsűrűségek. Néha a bor egy kicsit melegebb volt egy-két helyen, de ez sem volt jellemző. Nekem tetszett, hogy az olaszrizlingek mellett voltak más borok is a pincészetektől.
– Lehet, hogy jövőre ezt ki fogjuk hagyni, tehát, mint a Furmint Februáron csak egy fajta lesz az asztaloknál.
-Milyenek voltak a visszajelzések a borászoktól, ők hogy érezték magukat, hogy fogadták az eseményt?
-Nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk, sokan az év egyik legrangosabb eseményének titulálták a rendezvényt, jól érezték magukat és biztosítottak minket, hogy jövőre is szeretnének részt venni. Azt hiszem ennél jobb főpróba nem is kell.
Olaszrizlingre szükségünk van, legyen az bármilyen csúcskategória, vagy a mindennapok bora. Természetesen jó lenne, ha az olaszrizlingek népes táborában a következetes munka és a jó marketing eredményeként, már több évjáratban nemzetközi szinten is jól teljesítő borokat találnánk. Mennyisége és minősége révén az olaszrizling az a magyar fehérbor, amely ott lehet minden nap a családok asztalán, és az ünnepekre is van mit választani a palettáról. Szerintünk itthon kell fokoznunk az olaszrizling és természetesen az összes magyar bor fogyasztását. Tudatosan kell javítanunk az olaszrizling képet, hogy az emberek bízzanak a fajtában. Az olaszrizling és a furmint vetélkedése kapcsán néha eszébe jut az embernek a vicc, mely a patkány és a mókus közti különbségről szól. Hogy mi a különbség közöttük? Lényeges eltérés nincs, csak a mókusnak jobb a sajtója.
(Ha tetszett a post, csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon ITT )
Az útkeresők, vagyis a kiállítók, mert megérdemlik, hogy felsoroljuk őket, akik között vannak akik előrébb tartanak és vannak feltörekvők…
1.
2Ha
2.
Bazaltbor Badacsony Kft.
3.
Bezerics Csaba
4.
Bock Pincészet
5.
Borbély Családi Pincészet
6.
Bott Frigyes
7.
Bujdosó Pince
8.
Bussay László
9.
Csernyik Pince
10.
Csetvei Krisztina
11.
Csobánci Bormanufaktúra
12.
Csordás-Fodor Borház
13.
Dobosi Pincészet
14.
Egri Korona Borház
15.
Feind Péter
16.
Fekete Pince
17.
Figula Mihály
18.
Gál Lajos
19.
Gál Szőlőbirtok és Pincészet
20.
Gere Tamás és Zsolt
21.
Graševina Croatica (horvát olaszrizling termelők egyesülete)
22.
Hagymási József
23.
Hilltop
24.
Istvándy Jenő Pincészete
25.
Istvándy Pincészet
26.
Jásdi István
27.
Juhász Testvérek Pincészete
28.
Kaal Villa Szőlőbirtok és Borház
29.
Kasnyik Családi Pincészet
30.
Kattra Pincészet
31.
Káli Kövek
32.
Kolonics Pincészet
33.
Kreinbacher Pincészet
34.
Laposa Bence
35.
Légli Ottó
36.
Losonci Bálint
37.
Maurer Oszkár
38.
Mátyás Családi Pincészet
39.
Németh Pince- Szalai Attila
40.
Nyári Pince
41.
Nyilas Pincészet (Solybor)
42.
Oszvald Pincészet
43.
Pálffy Pince
44.
Pannonhalmi Apátsági Pincészet
45.
Pántlika Pincészet
46.
Petrányi Pincészet
47.
Pócz Pincészet
48.
Polgár Zoltán
49.
Ruppert Szőlőbirtok és Pincészet
50.
Sabar-dülő Borház
51.
Sike Tamás Pincészete
52.
Söptei Pincészet
53.
Spiegelberg István Károly
54.
Sümegi és Fiai Szőlőbirtok és Pincészet
55.
Szászi Endre
56.
Szent Donát
57.
Szeremley László
58.
Szöllősi Pincészet
59.
Tornai Pincészet
60.
Trombitás Borház
61.
Válibor, Váli Bogi és Péter
62.
Villa Tolnay
63.
Winelife Borászat