2012. május 23. – Az ihatóbb Magyarországért
2012. május 17-én Az ihatóbb Magyarországért Egyesület megtartotta első hivatalos szakmai kóstolóját, amelyen az etyeki Kertész Családi Pincészet mutatta be borait (http://www.kerteszpince.hu). A helyszín a pesti Váci utcában található hangulatos Paul’s Bistro volt (http://www.facebook.com/paulsbistro). Az étterem a Gault & Millau 2012-es étteremkalauz által (és általunk is) ajánlott.
Balla Ágnes
A Kertész család hét hektáron gazdálkodik, és egy 1862-es építésű pincében, az etyeki Kecskegödörben, 2007 óta készítik a borokat. A kóstolt 10 tétel átfogó képet nyújtott a pincészet filozófiájáról, melyben fontos szerepet játszik, mind az olasz mintára készült etyeki gyöngyöző- és habzóbor (frizzante), mind a könnyed, gyümölcsös reduktív és a komolyabb hordós érlelésű fehérbor is. A friss, üdítően fanyar Carla Frizzante remek indítás volt. Kertész Zoltán, tulajdonos kifejezte azon elgondolását, hogy a marketingre fordított összeg helyett inkább jutányosabb áron árusítja borát, mely így minőségével és ár- érték arányával tör utat magának a piacon. Ezzel, mint fogyasztó mélységesen egyetértek, egyúttal követendő példának ajánlom minden termelőnek, cégnek, vállalatnak. Véleményem szerint Jenson Button május 1-jei belvárosi körét is megspórolhatta volna a nagy piros mobilszolgáltató cég, és az erre költött összeggel inkább csökkenthette volna tarifáit.
Visszatérve a kóstolt borokra kiemelném a ropogós lime-os zöldveltelinit, a 2008-as szinte nedű jellegű Chardonnay-t és a 1,5 év hordós érlelést kapott 14,2 alkohol százalékos kerek, testes királyleánykát. De ahogy a latin mondja: De gustibus non est disputandum. Tehát az ízlésről nem lehet vitatkozni. Szóval jó pár borbarát dicsérte a szürkebarátot is.
Carla Frizzante 2011
Sauvignon Blanc 2010
Zöldveltelini 2010
Pinot Noir fehér 2010
Királyleányka 2010
Chardonnay 2009
Chardonnay 2008
Szürkebarát 2008
Királyleányka 2008
Zenit 2008
Gonda György
A 2011-es Carla nyitja a sort, mint mindig. A Carla Pinot Noir-ból készült habzóbor, színe nagyon halvány rozés. Kellemesen frissítő, bőséges piros gyümölcsös illat és íz. Kellő lendülettel is rendelkezik, szép kísérője egy nyári napnak. Ugyanezt a vonalat hozza ugyanennek a szőlőnek a fehér változata 2010-ből. Pinot Noir fajtának kevés a színanyaga, ezért azonnali mustelvétellel fehérbor készülhet belőle, némi vörösboros jegyekkel. Pár termelő foglalkozik vele Etyeken, és Szekszárdon. Ez a bor is a Carla vonalát viszi tovább csak csendes borban. Kedves meggyes, epres illat, belekortyolva szép savak, közepes testtel, alapvető könnyedséggel. Szép, hosszú pirosbogyós gyümölcsökkel teli íz, végén az etyeki savak adta érzet. Ez a bor is igazi nyári csemege.
Kibontásra került a Zöldveltelini 2010-es évjárata is. Beleszagolva érezhető, hogy más irányú borról van szó. Érezni, hogy Etyeken járunk. Enyhén fűszeres, elsősorban vegetális illat, kicsit visszahúzódó. A kortyban először a savak mutatják magukat, aztán kiderül, hogy van súlya a bornak, szépen eltölti a szájat. Aromatikájában sok barack, pici virágos jegyek. Hosszú íz, jó pár év még a csúcsig.
Egyik kedvenc fajtám a Királyleányka, ezért nagy örömmel töltettem poharamba a 2010-es évjáratból. Nem vallott szégyent. Klasszikus fajtajelleges illat, sok szép virággal, némi kövek és egy kis krémesség, ami a seprőn tartásból jön elő. Ez is egy ízig-vérig etyeki bor, igazi szikár, férfias ital. Leginkább a lendületes, friss savak fognak meg és a sok finom alma. A 2010-es Sauvignon Blanc a gyümölcsös stílust követi, némi élesztős beütéssel és hordóval. Kicsit szét van még a bor, mert két hete van palackban. Fogyasztásával egy pár évet még várnék, hogy a hordó szépen beépüljön a gyümölcsök mellé. A már most meglévő struktúra alkalmassá teszi erre.
Bár nem kedvencem a Chardonnay Magyarországról, ennek ellenére a 2009-es évjáratot szívesen fogyasztottam. Klasszikus, fahordós érlelésű bor illatában barack, alma, citrus, hordó. Ízében kellően hosszú savak, elfogadható méretű testtel és alkohollal. Hosszú bor, ízében szintén barack, kis dinnye, némi élesztő és hordó. Egy klasszikus felfogású Chardonnay, amely komolyabb ételek mellett is megállja a helyét.
Az idősebb korosztályból a szürkebarát volt az első. Ezt a bort a 2008-as évjáratból Pinot Gris névvel ellátva találják meg a szaküzletekben, és az éttermekben. Ennek oka az, hogy sajnos Magyarországon szürkebarátot eladni igen nehéz, lejáratták a nevét kellőképpen. Pedig ez egy igazi magyar szürkebarát bőséges fehérszirmú virágok illatával, némi ásvánnyal, húsossággal, élesztő és pici hordó. Abban is igazi magyar, hogy picikét több benne az alkohol mint kellene. Ezt próbálja ellensúlyozni a sok sav, de nem teljes sikerrel. Az alkohol és a sav mellé van kellő test is, és hosszú ízek: ásvány, fűszeresség, barack és visszaköszön a virág. Most kezd a bor igazán életre kelni. Pár év múlva lesz a csúcson.
A nagy kedvenc egy újabb Királyleányka volt 2008-ból. Illata majd kiugrik a pohárból, őrületesen tömény virágillat, mondhatni bódító. Szájban egy szintén nagyon tömény ízorgia sok virággal, barackkal, édes felhangokkal. Itt sincs hiány savakban, és a fajtához képest nagy testből.
Balla Ágnes
Ki szeretném még emelni a pincészet igényesen felépített honlapját, melyen belül a “Bor- lokátor”-t nagyon ötletesnek találtam. Mivel nem hipermarketes tömegborokról van szó a “Bor- lokátor” nyújt segítséget abban, hogy hol is lehet Kertész borokhoz hozzájutni. A feltüntetett prominens éttermek listája is azt mutatja, hogy a Kertész borok rövid előéletük ellenére, már széles körben elismertek.
Miután a teljes kóstolósort magamba fogadtam már Dorothy-nak éreztem magam és Ózhoz a nagy varázslóhoz is közelebb kerültem. Persze magamhoz hűen elektro változatban követtem hazafelé a sárga téglát:
Következzen a kóstolón készített képgaléria Karmacsi Andreától: