2012. március 18. – Nyulasi Gábriel (fotó: Karmacsi Andrea)
A Vinoriumban mindig készül valami, már beszámoltunk egy kóstoló erejéig az új váci utcai vinotékáról: Vinorium – Kortyok a másik oldalról, kitekintés délkelet felé. A hely lelke, Iványi Bianca a művészeti galériákból magával hozta a kreatív, és frissen pezsgő lendületét. A (nemzetközi) Nőnap kötelező, és gyakran porosan avítt jellegét sikerült megtöltenie élettel. Az ihatóbb Magyarországért a Vinorium Vinotéka Női borozó című rendezvényén járt.
Iványi Bianca régi ismerősünk, hiszen nálunk is publikált cikkeket, és rendszeresen együttműködtünk a „Jó borokat a kiállítás-megnyitókra” akcióink keretében. Bár kissé elcsépelt, de igaz: a művészet és a bor összefügg. Egy átkötéssel a gasztronómia, az ételek művészete is összeforr a borok világával. Így találkozott a Nő(nap) jegyében a bor, az étel, és a művészet.
Március 8-án Kaldeneker György médiaszakács női titkok, varázsok ihlette étkeit élvezhettük a bolgár, orosz, örmény, görög italokkal. A Mester egy csúnya vírusos (influenza) támadás miatt, nem tudott személyesen megjelenni az esten, ám helyette Szabó Viktor, mesterszakács vitte a gasztro blokkot nem is akárhogy. Viktor a konyhában biztosított arról, hogy a részletekben lakik az ördög, és nem kellenek óriási hangzatos fogások. A jó alapanyagok, a természetességgel elkészített ételek a csúcs-gasztronómia szintjére emelhetnek egy vacsorát. Bianca pedig bemutatta a borokat, és a szent és világi hölgyek szórakoztató történeteivel kötötte össze az étel és ital harmóniákat.
Hogy a hölgyeket nem lehet a hasukon keresztül megfogni? Uraim, ez óriási tévedés, egy ételköltemény többet ér ezer szerelmes sms-nél. A közös étkezés, és a hozzávaló borok megnyitják a női szívet, ezt ne feledjük. Ha nyitott a szív, onnan bizony pár lépés a hálószoba…
Az ízlelő bimbók felrobbantására, és a szívek puhítására alkalmas sorozat
1. Krím Gyöngye – édes vörös pezsgő (Cabernet, Merlot, Saperavi) – előital
2. Villa Lyubimets syrah rosé 2010 – szárított sonka, dinnye, rozmaringgal
3. Laskarevo Melnik 2008 – mandulás cseresznye csatni csirke, kuszkusz
4. Laskarevo Merlot 2007 – (Szép Heléna) – fűszeres szilvaszósz kacsával
5. Unique Syrah 2007 (költészet, szerelem bora) – borsos májmousse, bagettel, hagymalekvár
6. Kagor – (a szent nő mítosza) – levendula-eper dzsem, linzeren
+1 bónusz: Ararat Brandy (örmény hercegnő szerelme) – kilépő
A hangulat varázslatos volt, és a mesék bűvköre az ételeket, és borokat is bevonta az emberekkel együtt. Gyertyafény, borok, ínyencségek, vázában tulipánok az asztalon, ódon falak, igazi pince, megtelve élettel. Bor és ember kell ide, hiszen ezek nélkül csak egy poros téglákkal teli üreg lenne a föld alatt ez a hely.
Hogy pezsgett ajkunkban a Krím édes gyöngye? Milyen volt a kusz-kusz cseresznye csatnival és Melnikkel? Tüzesítő, rafinált párosítások, igazi érzéki emelkedettség. Borsos májmousse, bagettel, és hagymalekvárral, hozzá Syrah. Milyen egy igazi tökös Syrah? Fűszeres természetesen, jó svájdájú, ha nagy bort készítenek belőle, akkor képes beszakítani az asztalt. Milyen a jó Syrah? Erről talán a fajta szerelmesét, Dr. Pelyhe Szilárdot is megkérdezzük majd, szerintünk a hazánkban készült Syrah-k is képesek arra a mutatványra, hogy igazi nagy borokká váljanak. Esetünkben a máj puha textúrája, arányosan borsozva gyönyörűen válaszolt a pohárban feketéllő dús Syrah-ra.
Nők nélkül nehezen boldogulnánk kedves férfitársaim. Még szerencse, hogy nem köt minket az Athosz-hegyi szerzetesek fogadalma. Ők már életükben mindenről lemondanak annak érdekében, hogy lelkileg felkészülve várják az Úrral való találkozást. Az ortodox remetéket egyetlen cél vezérli: eggyé válni Jézussal, egyedül Isten parancsát követni. Így pedig érthető, hogy miért is tilos ide nőnek látogatni. Itt terem a Kagor, a szentelt szőlőből készült édes vörösborhoz, melyhez a Kaldeneker-féle levendula-eper dzsem szépen simult. Bódítóan selymes falatka volt…
Várjuk tehát a következő dobást, a következő összejövetelt, amelynek a szervezésébe talán már Az ihatóbb Magyarországért is betársul.