2013. február 17. – Az ihatóbb Magyarországért
Mire jó egy Borjour Magnum? Sok-sok bort tudsz kóstolni kötetlenül, határok nélkül. Természetesen mindenkinek megvannak a határai, kérjük a poharat nem összetörni. A nagy rendezvényeken megnő a négyzetméterre eső borászok koncentrációja. Borstafétánk egy ideje pihent, most sikerült leporolnunk és továbbítani, bővítve a megszólított borászok listáját. A Mátrai szekcióban, a Tőkések közül Karner Gábor nyilatkozott számotokra.
Karner Gábor vagyok.1999 óta készítek bort. A kezdeti évek megtanítottak arra, hogy jobb minőségű bort csak saját alapanyagból, leginkább saját telepítésű, művelésű szőlő felhasználásával lehet készíteni. A Mátra, viszonylagos közelsége, fekvése, talaja és vulkanikus eredete miatt, ígéretes lehetőségnek tűnt. Reményeim beigazolódtak, remek dűlők gazdája lettem! 2004 tavaszán telepítettük első hektár Kékfrankosunkat a Vitézföldön, mely Szűcsiben található. Célom ezen mátrai dűlők titkainak és kincseinek feltárása boraim segítségével. – tokesek.com/tokeskarner.html
– Mi foglalkoztatja Önt mostanság?
– Elkezdjük az újabb szezont lassan, jön a metszés, rendezzük a tételeket a pincében. Egy másfél hektáron kivágjuk a csipkebokrokat, régen úgy húsz éve ezen a területen még szőlő volt, mára teljesen elvadult. Az egyensúlyt keresem a család és a munka között, ahogy a borban is, a gyümölcs, az ásvány és a komplexitás mentén.
– Mit üzen Az ihatóbb Magyarországért mozgalomnak?
– Fogyasszanak sok jó magyar bort, ismerjék meg a kisebb termelőket is. Hiszen ez a mi tulajdonunk is közösen, ez a mi kultúránk.
– Kit említene meg, mint borászt, vagyis kinek adná tovább a szót?
– Sütő Zsoltnak a Felvidéken, a Strekov Pincészet tulajdonosának adom át a stafétát. Azért választottam Zsoltot, mert ő is hasonlóan képzeli el a borászatot, mint én. Hatalmas szíve van, és értékes, természetes borokat készít.