A Gereg királya a VinoPianoban járt…

A Borozz a Borásszal kóstolósorozat jegyében Losonci Bálint mutatta be borait a VinoPianoban

Gonda György írása

Szívcsakrájává

Egyszer volt, holt nem volt három fiatalember, akik egyet gondoltak, és gondoltak egyet, megalapították a Mátrai Tőkéseket, akkor még neve nincs borvidéken. Losonci Bálint, Karner Gábor, Szecskő Tamás és tiszteletbeli tagként, Németh Attila Gábor. Az utóbbi más utakon kezdet járni, Szecskő Úr az elmúlt években kicsit visszavonult. Bálint és Gábor változatlanul viszi előre Mátra szekerét, és mára sok fiatal csatlakozott hozzájuk. Közösségük a természetes borok magyar szívcsakrájává varázsolta a Mátrát.

A borsor
A borsor

Gyöngyöspatán

Mai vizsgálódásunk tárgya Losonci Bálint, aki nem helybéli fiú, ahogyan Karner Gábor sem, de ez most mindegy. Bár kereskedelmet tanult az egyetemen, egy Szepsy István interjú, és a Borok és birtokok című könyv indította el az úton. Be is kopogtatott, a szerzőhöz, Alkonyi Lászlóhoz (Kaláka Pince tulajdonosa, borász, borszakértő, volt laptulajdonos és főszerkesztő), aki fel is vette, és öt évet töltött, a Borbarát magazinnál. Az itt töltött idő és Alkonyi László bátorítására, kezdett el borászkodni, de nem Tokaj-Hegyalján, ahogyan mentora javasolta és tette. Először, a hegy túloldalán, Nógrádban, gyermekkori nyarainak helyszínén Bokorban, majd a közeli Ecsegen szeretett volna gazdálkodni. Bokor Magyarország leghidegebb településeinek egyike, Ecseg pedig, a helyiek szerint, nagy „csodajáró” hely, mert ami gyümölcs megérik, mint, a mesében, egy éjszaka alatt el is tűnik. Így aztán a hegy túloldalára esett a választás. Beleszeretett, a Mátrába és egy kis, bár nagy boros hagyományokkal, több szintes pincesorral rendelkező faluban, Gyöngyöspatán kezdett új életet, ahol nyaranta, egy napra, rendszeresen összegyűlik a mátrai új generáció és a vulkanikus borok magyar közössége.

Gyöngyöspatán sem egyszerű a helyzet, mert itt is előfordulnak mesébe illő események, nagy az elszegényedés, és egyszerre van jelen a magas munkanélküliség, és a munkaerőhiány is, elsősorban fizikai munka terén. Ennek köszönhetően jelentős, a külföldről érkező munkavállalók száma. Ez a nagy magyar valóság. A társadalomtudományos kitekintés után térjünk vissza, a VinoPiano, Borozz a borásszal kóstolójának fő témájához, Losonci Bálinthoz és a boraihoz.

Losonci Bálint
Losonci Bálint

Losonci Pince

A Losonci Pince 8 hektárral rendelkezik Gyöngyöspatán, Gyöngyöstarjánban, és Nagyrédén. Az első évjáratot 2003-ban készítették, és 2008 óta él családjával Gyöngyöspatán. Biogazdálkodást folytatnak, a borászat alacsony gépesítésű, domináns a kézi munka, amit, legnagyobb részt Bálint végez. Van két állandó segítsége, korlátozott munkakörrel és időben. A borok természetes úton, minimális kénezéssel, sokszor egyedi technológiákkal, kísérleti módszerekkel készülnek.

A dűlőkben sok fajta terem, mind fehérből, mind kékszőlőből. Az estén kóstoltunk saszla-rizlingzilváni házasítást, rajnai rizlinget, szürkebarátot, három különböző pinot, shyrat, kékfrankost és egy turánt. Bálint elsősorban vörösborosnak tartja magát. A birtok új telepítései is kékszőlők lesznek. Két régi magyar fajtával szeretne foglalkozni, a tihanyi kékkel, és a purcsinnal. Tihanyi kéket talán egyedül Szentesi Józsefnél lehet kóstolni, a szerencséseknek, és Bálintot is itt csapta meg a „mozdony füstje”. Purcsin több helyen is kóstolható, és a Mátrában is volt valamikor. A tihanyi kékről azt tudhattuk meg, hogy megbízhatóan termeszthető, gazdag ízekkel és jó savvakkal rendelkezik. A purcsin, könnyed, rövid életű, gyümölcsös bort ad. Talán a portugieser, kadarka, pinot noir típuscsoportban helyezhető el. Bálint különben is nagy kísérletező, ami a borleírásokból is ki fog derülni. Legfontosabb területe, a Mátra egyik elsőként ismertté vált dűlője, a Gereg. A Gereg egy rendhagyó terület, mert a borvidéki viszonylatban kiemelkedően meleg, délnyugati tájolással, vörösagyag-andezittufa talajjal, és nagyon jó a vízgazdálkodása. Ezért itt a biogazdálkodás sem akkora kihívás.

Bálintot egy vidám, mosolygós, csillogó szemű, minden újra kész, tettre éhes fiatalembernek ismertem meg. Tele van gondolatokkal, tervekkel, jól látja a világot maga körül, de azt nem tudom elképzelni róla, hogy tíz perces monológokat mondjon az ember, a bor, és a világ kapcsolatáról. Ő tényleg az a borász, akinek gondolatait a szőlőről, borról, a világról, a borain keresztül lehet megismerni, és talán még könnyebben, tisztábban, egyértelműben, mint sok-sok kollégája esetében.

Roger (Federer) 2018, a hiúzos címkéjű (70 % saszla, 30 % rizlingszilváni),
Roger (Federer) 2018, a hiúzos címkéjű (70 % saszla, 30 % rizlingszilváni)

Kedvenceim:

Rajnai Rizling 2018: biogazdálkodásból, 6 napig hidegen áztatva, 7 napig héjon, csak palackozáskor kénezve. Illata folyamatosan gazdagodik virág, citrusolaj, narancs, lime, édeskés jegyek. Jó szerkezet, visszafogott savak, hosszú íz. Szájban még nem alakult ki teljesen az aromája, még pihen. Elsősorban narancs, méz, citrusok, zöldfűszerek. Nagy lehetőségek vannak a borban.

Pinot Noir 2018: Nagyrédéről, az út mellől. Ez az alap pinot, a fehér címkés, növényi mintákkal. Picit fekete illat, cseresznye, meggy, barátságos, kedves illat. Jó savak, lendületes szerkezet, vastag pinot, tartalmas. Hosszú bor, rengeteg gyümölccsel. Málna, eper, szeretet, finomság. Palack/este gond nélkül.

Pinot Noir 2017, a Geregből: déli lejtőn, dijoni klónból, 2006 telepítés, még nincs forgalomban. Bátor kocsány visszaadagolás. Bogyók és egészfürtök rétegesen rakva, áztatva, csömöszölve. Ez az úgynevezett szendvics vagy hamburger technológia. Illata zárkózott, még nincs készen, rendeződnie kell. Meggy, málna nagyon a háttérben. Mélysége, rétege van a bornak, érezni, hogy 1-2 év múlva kitör belőle a csoda. Szájban jó savak, tetten érhető tannin, alacsony alkohol. Barátságos, lendületes, jól iható, annak ellenére, hogy vastag. Ízképe is alakul, most még csendes ízek. Egy fiatal burgundi jegyeit mutatja.

Azoknak, akik ambiciózus, újító, rokonszenves borászokat akar megismerni, és stílusos, egyedi boraikat akarja kóstolni, a VinoPiano további kóstolóin, ott a helye. A folytatásban jönnek, a természetes borok, hazai nagyágyúi: Sütő Zsolt, Bott Frigyes, Bencze Pisti, Sándor Zsolt és Horst Hummel. Bővebb információk: klikk!

Egészségükre!

Kóstolt tételek:

Roger (Federer) 2018, a hiúzos címkéjű (70 % saszla, 30 % rizlingszilváni), Rajnai Rizling 2018, Szürkebarát 2018 (színe alapján rozé, mert héjon áztatva), Pinot Noir 2018 Nagyrédéről, Pinot Noir Gereg 2017, Pinot Noir Gereg 2015, Syrah Gereg 2018 (szűztermés), Kékfrankos 2017, Turán 2018

 

(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, sörök, pálinkák, koktélok (#italok) alkalmanként gasztronómiával, (#ételek) és mindenféle kapcsolódással (#kultúra) és nemzetközi kitekintéssel és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )