Egri borokkal koccintottunk a Vince magazinnal a DiVinoban

2013. október11.- Az ihatóbb Magyarországért

Októbertől havonta fogunk koccintani a VinCE magazinnal. A VinCE szerkesztősége a borsajtó képviselőit meghívta a Gozsdu Udvarban található DiVinoba. A VinCE két mosolygós bortündérének közreműködésével, Német Ágnessel és Peller Ágnessel Egri bortermelők borait kóstoltuk, amelyek nagy része szerepelt a magazin októberi tesztelésén. Kis Tamás, a St.Andrea Pincészet borásza is velünk kezdte a borkóstolást.

Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!

Különleges, első és hagyományteremtő volt a VinCE részéről a laza hangulatú találkozósorozat indítása. A VinCE magazin havonta megjelenő nyomtatott verziójának bemutatása a cél a borsajtó számára. Oldott hangulatú kóstolás, fesztelen csevegés jellemezte a DiVinoban az eseményt. Szinte mindenki ismerte a másikat, voltak itt (a teljesség nélkül) borbloggerek, MTI tudósítók, újságírók a Hvg-től és a Népszabadságtól.

Kis Tamással, az ifjú borásszal indítottunk, aki Lőrincz György helyett képviselte a St. Andrea Pincészetet. Tamás kitért az Egri Csillag borfajta alakulására, általában és a pincészet szempontjából. Ígéretes az Egri Csillag, sokan termelik, igyekeznek egységesíteni a házasítást. Meghatározták az illatos fajták mennyiségét, illetve többek között  a helyi szőlőfajták arányát. Két csapásirány látszik kialakulni, a klasszik és a superior változat, az utóbbinál szigorú hordóban és palackban kötelező tartózkodási idő van megadva.

A NAPBOR 2012-es évjárata a klasszik Egri Csillag vonulatba illik bele, 60%-a már tartályban készült. Könnyedebb, frissebb bor, pici ásvány, kerek történet. Az Örökké 2011-ből már a nagy fehérek kasztjába sorolható, szép hordó, krémes, masszív test, kb. ilyennek kell lennie a superior Egri Csillagnak. Hárslevelű 45%, Chardonnay (battonage) 20%, Sauvignon blanc 20%, és Rajnai rizlingből 10% jutott a házasításba. Ezt a bort még nem csillagozták meg, kicsit zavaró még, hogy a régi házasítás (pl. a Napbornál) neve jobban látszik, és ott van az Egri Csillag fedőnév is. Valószínű, hogy az átmeneti időszakban még találkozunk ilyen konstrukciókkal. Belenyalintottunk Gál Tiborék Egri Csillagába, ő még több ásványossággal örvendeztetett meg minket a klasszik vonalon.

Az 1200 palackkal készült, és köztársasági elnökünknek, Áder Jánosnak is igen tetsző 2012-es Grand Superior Egri Csillag most egy kicsit kusza volt. Egy ötös-fogat készítette, jó tudni, hogy vannak Egerben is összefogások: Gál Lajos – Olaszrizling, Lőrincz György – Olaszrizling, ifj. Gál Tibor- Viognier, Thummerer Vilmos – Chardonnay. Talán majd később jobb lesz a kép, vagy éppen ez a palack nyúzottabb volt a kelleténél.

CSAPAT I.CSAPAT II.CSAPAT III.

Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!

2010. óta van Egri Csillagunk, néhány pont a szabályzatból

Egri klasszikus és Egri superior kategóriára egyaránt vonatkozó szabályok ( 102/2009. (VIII.5.) FVM.)

1. Az alkalmazott szőlőfajták köre:

Kárpát medencei fajták: cserszegi fűszeres, hárslevelű, Irsai Olivér, királyleányka, leányka, olaszrizling, zenit

Egyéb fajták: chardonnay, ottonel muskotály, pinot blanc, rajnai rizling, sárgamuskotály, sauvignon blanc, szürkebarát, tramini.

2. Házasítási szabályok:

– legalább négy szőlőfajta bora házasítása kötelező, arányuknak meg kell haladnia külön-külön az 5%-ot,  – egy fajta borának aránya sem haladhatja meg az 50%-ot, a Kárpát-medencei fajták használata kötelező és ezekből a fajtákból együttesen vagy külön-külön legalább 50 % arányban kell házasítani, a muskotályos fajták borának aránya együttesen és külön-külön sem haladhatja meg a 30%-ot. A fajtanevek a bor címkéjén a fogyasztó informálására feltüntethetők, házasításnál felhasznált 5%-ot el nem ért arányú borok fajtanevei a címkén a fogyasztók informálására sem tüntethetők fel.

Tovább szemléztünk az aktuális VinCE számból, többek között érdekes borfogyasztási táblázatokkal leptek meg minket az Ágnesek. A világ borfogyasztása, az Európai Unió bortermelése, alkoholfogyasztási trendek színes diagramokon. Ezekkel külön is fogunk foglalkozni, jó kérdés, hogy Ausztria miképpen előzött meg minket bortermelésben. Németh Ági elárult néhány mozzanatot a 2014-es VinCE Budapestről, de mi nem szeretnénk „spoilerezni”, majd  idejében kiderülnek a dolgok… A sorszámozott VinCE-kitűző, mely egyben belépő is a mindenkori rendezvényekre egy fantasztikus ajándék!

Belecsaptunk még a vörösökbe is, elég vegyes kép fogadott, hiába minden teszt más és más merítés.

Köszönjük VinCE! Várjuk a következő tanulságos bortalálkozót!
(Ha tetszett a post, csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon ITT )

Kategória Egyéb