Cabernet Franc, most már 100%-ban otthon Villányban!

2014. május 25. – Az ihatóbb Magyarországért/ Balla Ágnes

Jól áll a Cabernet Franc Villánynak, ezt régóta tudjuk, de most már hivatalossá vált. A cabernet franc egy kiváló fajta, de a Villányi Franc név mostantól fogalom. Ezekkel a szavakkal nyitotta meg Gere Attila pincészetében a 2014. május 15-i nagyszabású rendezvényt Villányban. A Villányi Franc bemutatkozó eseményére több mint kétszáz szakújságíró, blogger, somelier, kereskedő, étterem-tulajdonos és szállodai vezető volt hivatalos. Balla Ágnes, kiküldött tudósított ezúttal az eseményről.

Embert próbáló eső és viharos szél közepette egy grandiózus kóstoló keretében került sor a Villányi Franc, mint márka bevezetésére. Villány jelenleg elsősorban a bordeaux-i stílusú házasításairól ismert a fogyasztók körében. A borvidék, mely elsőként ébredt fel a 90-es évek elején borkombinátos Csipkerózsika álmából hamar közkedvelt lett a minőségi vörösborfogyasztók körében.

Az első Év Bortermelője díj is ide került Tiffán Edéhez 1991-ben, melyet ezután még számos villányi borász nyert el a 90-es évek folyamán: Gere Attila (1994), Polgár Zoltán (1996) , Bock József (1997). Mi is történt ezután a barrique-os aranykor után? Az összetartásukról híres villányi borászok tették a dolgukat, összejártak, kóstolták egymás borait majd a spontán ötletelés szervezett formát öltött a Villányi Bormarketing Műhely keretében.  Mivel az elmúlt pár évben a fajtaborok egyre nagyobb népszerűségre tettek szert és több neves borszakértő mint például Michael Broadbent Master of Wine is méltatta a villányi cabernet franc-t remek ötletnek tűnik ezen fajta előtérbe helyezése. A cabernet franc, melyet a termelők egyszerűen csak Villányi Franc-ként szeretnének bevezetni a köztudatba a borvidék 14%-át foglalja el. Mivel hamarabb beérik mint rokona a cabernet sauvignon nagyobb eséllyel lehet teljes érettségben szüretelni. Leghíresebb önállóan iskolázott tételei Loire-ból Chinon környékéről kerülnek ki. A legelismertebb cabernet franc domináns bordeaux-i házasítás pedig St-Emilion- ból Chateau Cheval Blanc-tól kerül ki.

Hamvas Béla következőképp írja le a villányi borokat: „A VILLÁNYI az elegáns bor, a gavalléroké és a dámáké. A magam részéről bálra csak VILLÁNYI-t adnék. Eljegyzésekre kitűnően alkalmas. Kedves, nem igényes humora van, amely persze, távol áll a CSOPAKI bölcs derűjétől, de a VILLÁNYI sohasem akar csopaki lenni, és a csopaki nem kívánkozik bálba. Minden előnye akkor bontakozik ki, ha az ember frissen fürdött, borotválkozott, tetőtől-talpig átöltözött. Leginkább frakkban, vagy szmokingban, hölgyek dekoltázsban. Éppen csak annyi izgalmat kelt, amennyi a táncosok társalgásához kell. Mértéktartó, finom, jól nevelt. Aprósüteményhez és kaviáros szendvicshez kitűnő.” A helyi termelők nagy része mint például a Vylyan pincészet főborásza Ipacs Szabó István is a Villányi Franc-t azonosítja a gavallérok borával.

Milyen is egy jó Villányi Franc? Testes, de selymes, kerek tanninokkal rendelkező bor, mely 3 éves korában még virgonc fekete bogyós fűszeres jegyeket mutat és 5- 6 évesen kezd megkomolyodni a kiegyensúlyozott hordóhasználatnak köszönhetően földes- parfümös- füstös jegyeket felvonultatni. Jó cabernet franc-t készíteni hosszú távú befektetés a borászatok számára, melynek eredménye egy prémium kategóriás termék, melyet ne keressenek a szupermarketek alsó polcain. Mind a Villányi Franc mint márkanév mind az esemény szlogenje: 100% Franc 100% Villány pofonegyszerű, mely a belbecsre fekteti a hangsúlyt. Győzze meg a fogyasztót maga a termék, nincs szükség felesleges körítésre.  Mivel megfázva vettem részt a 18 pincészet több mint 40 tételét felvonultató kóstolón részletes borleírásba nem bocsátkoznék. Habár annyit még csökkent szagló és ízlelő képességgel is meg tudtam állapítani, hogy a belbecs bizony rendben van Villányi Franc vonalon.  A kóstolás helyszíneit a helyi nagyágyú pincészetek biztosították: Gere Attila, Gere Tamás & Zsolt, Vylyan valamint Bock József pincészete. Kellemes meglepetés volt a bioborokat készítő Wassmann Bormanufaktúra 2012-es franc hordómintája, melyhez nagyon szimpatikus filozófia is társul. Ralf és Susann Wassmann 2 hektáron gazdálkodnak és 16 éve települtek Németországból hazánkba. Ralf a Geisenheim-ben végzett italtechnológiai mérnök elmondta, hogy a biobor készítésének érdekében szinte mindent újra kellett gondolni.

Ez a folyamat először is a tanult technológiai eljárások elvetésével kezdődött. Az elmúlt évek során a pár eljutott arra a fokra, hogy magabiztosan műveli 2 hektárját és nem is tervezi területének növelését. Mi ez ha nem egy szép példa a fenntartható fejlődést szem előtt tartó gondolkodásmódra, ahol a minőségen van a hangsúly a mennyiség helyett. Az eseménydús nap vacsorával zárult Polgár Zoltán tágas pincéjében ahol az egész napos cabernet franc kóstolás után a Polgár pincészet érezvén, hogy a népes sajtó, gasztró és kereskedő sereg talán már nem inna több franc-t más tételeket kínált. A vendéglátás elsőrangú volt, melyben a villányi borászok beleadták szívüket-lelküket. Ez úton szeretném megköszönni ezt a csodálatos napot és sok sikert kívánok a Villányi Franc-nak mind a hazai mind a nemzetközi piacon!

Kategória Egyéb