2012. január 10. – Karmacsi Andrea
A „Csillag születik” kicsit más értelmezést nyert az elmúlt pár évben az egri borrégióban. A mindenki által jól ismert Egri Bikavér vörös házasítás egy fehér párt kapott, melyet Egri Csillag névre kereszteltek. A hivatalos forgalomba kerülésre ugyan március 15-ig még várni kell, ám december 29-én elindult a visszaszámlálás, melyet a Hotel Egerben a XI. Egri borszalonon közel harminc egri borász 3-3 kiválasztott borával ünnepelhettünk.
A dresscode minimum egy fehér ruhadarabot kívánt meg, viszont a helyszínhez illő alkalmi viselet nem volt meghatározva. Akadtak, akik farmer-blúz kombinációban, míg mások estélyiben jelentek meg, a forgatag ez által viszonylag eklektikus összképet eredményezett.
Az esemény népszerűségét tükrözi, hogy röviddel kilenc előtt a bekészített kóstolópoharak már funkciójukat ellátva a vendégek kezében cirkáltak a termekben. A később érkezők rövid várakozásra kényszerültek, de hamar érkezett az utánpótlás, így kezdődhetett az este érdemi része- közelebbi kapcsolatba kerülni a borokkal.
Két teremben zajlott a kóstoltatás, emellett élő jazz és swing szolgálta a zenei aláfestést, majd később a DJ Bolyki (Bolyki János borász) által játszott slágerekre perdült táncra a borozástól jó hangulatra fakadt közönség.
Tóth Ferenc különösen boldogan távozhatott a rendezvényről, hiszen idén ő nyerte el a 2005 óta minden évben kiosztásra kerülő Gál Tibor Emlékérmet, az egri borturizmus érdekében kifejtett kiemelkedő munkájáért. Első tételünk könnyű, gyümölcsös, reduktív Leánykája volt.
Fehérekkel indítottunk, és az érzés szerinti csemegézés után, Konkoly Misi a Gróf Buttler kereskedelmi igazgatója ajánlására kóstoltuk a 2009-es -még a bukolyi érából származó- Chardonnay-t. Ezután Tarjányiék 2009-es kishordós érlelésű Hárslevelűje – melyet a parfümös borok kedvelőinek ajánlanék-, majd Balgáék szép, hosszú Frizzante-ja következett.
Pók Tamás néhány héttel ezelőtti Kadarka borbáros emlékeimet idézte, a Négykezes az akkori este egyik kedvenc tétele volt számomra. A standját már ezért sem hagyhattam ki, 2008-as Pajdos vörös házasítása várakozásaimnak megfelelően jól csúszott.
Tarjányiékhoz visszatértünk később, egy kis buborékos vörösért. Kortyolgatás közben figyelmünkbe ajánlották a 2012. január 28-án ugyanitt megrendezésre kerülő Egri Borok Bálját, ahol egy hatfogásos borvacsora után borbárral és tánccal várják az egri nedűket értékelő közönséget.
Gál Lajos pincészetéből az András borának portréval ellátott címkéje megfogott, más volt. A borról sokat ugyan nem tudtam meg, sajnos volt ez így még néhány helyen, borokkal kapcsolatos kérdéseimre a kóstoltatók nem mindig tudtak válaszolni.
Felüdülés volt ezután a Kovács Nimród szőlészével Marczis Tamással folytatott beszélgetés: az USA-ba történő fogalmazásról, bio termelésről és a fajtaborokról. Megtudtam például, hogy Amerikában 11 államban forgalmazzák a boraikat és próbálják közelíteni az ottani és az itthoni borfogyasztási trendeket egymáshoz. Közben a 2007-es Pinot került a poharamba, ami 15,5%-os alkoholjával már az első kortynál átmelegített. Ebből következett a kérdés, hogy mindig ennyire magas alkohol szint-e a cél? Kiderült, hogy 2007-ben tesztelték a maximálisan elérhető alkoholfokot, de a jövőben nem céljuk az alkohol hangsúlyos borok készítése, a világban egyre inkább népszerű 13-14,2 % között szeretnének beállni.
Kóstolónk utolsó tétele a Kőporos pincétől a 2008-as Vörös Fekete volt, Syrah, Cabernet Franc és Pinot Noir szőlőkből. Elsőre a mentás, szegfűszeges és fahéjas jegyek ragadtak meg leginkább. Számban élénken élt még az előző este fogyasztott Ossobuco íze, amivel ez a bor szerintem kitűnő párost alkotna.
Igaz, hogy az este az Egri Csillag köré szerveződött, de magával a borral nem volt szerencsém találkozni, így a 2011-es bikavérünnepi emlékeimre kell hagyatkoznom, ha Eger új fehér házasítására gondolok. Március idusa viszont már nincs olyan messze, számoljunk vissza együtt és várjuk, hogy a borfogyasztók egén milyen fényben fog tündökölni Eger Csillaga.
Egy kis kivonat az eseményre kiadott tájékoztatóból azoknak, akiket érdekelnek a legendák:
„Kövesd az Egri Csillagot
Régi, csillagfényes időket idéz Eger új bora, az Egri Csillag. Egerben és környékén a kereskedőket és a vándorokat valaha az őrkunyhók fénye vezette, segítette útjukon. Ezeket az őrkunyhókat jórészt az egri szőlős gazdák építették a Nagy-Eged és a város észak-keleti végein fekvő szőlőikbe útjelző, egyben védelmi célzattal. Az egyik őrkunyhó, a Csúnyamunka romjai még ma is fellelhetők Ostoroson.Az utasbarát jelzőfényeknek híre ment országszerte. Akkoriban terjedt el az a mondás, hogy ha Egerbe utazol, kövesd az egri csillagot!”