2012. szeptember 11. – Lukács Annamária
Aki ott volt tudja, aki nem, sajnálhatja. Közel harminc résztvevője volt a vacsorának, melynek köszönhetően a hangulat könnyed, baráti légkörré alakult. Már cikkeztünk a Budakeszin nemrég megnyitott bisztróról egy Pinot noir kóstoló apropóján, ezúttal kiderült, hogy borvacsorában is jártasak. A személyzet segítőkészségből és profizmusból jeles, semmiképp sem túlmisztifikált vagy merev.
A mindössze 24 éves chef, Elek Balázs remek étel-kompozícióval örvendeztette meg a kíváncsi közönséget. A szó legpozitívabb értelmében; tátva maradt a szánk…
Molekuláris Caprese, – amilyen apró, akkora meglepetés. Hozzá a Villányi Olaszrizling 2011 társult, amely a siklósi Városi hegy déli lejtőjén termett szőlőből készült fehérbor. Világos színintenzitású, halványsárga színű; illatában, ízében keserűmandulára emlékeztető íz világ jelenik meg, amit egy lágy savgerinc egészített ki.
Az első gondolat, ami erről az ételről eszembe jutott, hogy a jó kezdet fél siker. A molekuláris konyha köztudottan megosztó „jelenség”, de engem meggyőzött. A kívül szilárd paradicsom szósz belsejében folyékony, és szinte szétrobban a szájban. Káprázatos élmény.
Füstölt lazac tatár, zöldfűszeres bulgurral, Villányi Rosé Cuvée 2011.
Villány mediterrán dűlőiből származó Portugieser, Kékfrankos és Cabernet fajták szűz mustjából irányított erjesztéssel készülő rosé bor. Bock József szerint „jeges legjobban” fogyasztandó. Színére közepes színintenzitás, lazacos rózsaszín árnyalatjellemző, illatában, ízében a szamóca jelenik meg, melyet kellemes savasság kísér. Nagyon jól áll neki, hogy a palackozás során egy kevés szén-dioxiddal dúsították. Remekül segítik egymást a füstölt lazac íz világával, szín és ízharmónia.
Juhtúrós lepény, levegőn szárított sonkával – Villányi Kékfrankos 2011.
Hazánk leggyakoribb kékszőlő fajtája, mely Villányban is nagy népszerűségnek örvend. Erjesztést követően, néhány hónapos ászokhordóban történő érlelés után kerül palackba. Közepes intenzitású, bíborvörös színű, könnyed vörösbor, melynek ízében, illatában a cigánymeggy kellemes fanyarsággal párosulva jelenik meg. Ezt tetéztük a finom sonka íz érzetével a szánkban, mellyel azonnal örök barátságot kötöttek egymással és velünk.
A vacsora ezen pontján is el voltunk kápráztatva, pedig csak ezután jött a „neheze”. Meg kell jegyeznem, aki azt gondolja, hogy csak móka és kacagás, amiben részünk volt, bizony tudtára hozom, hogy ez kérem komoly munka!
Szedres vaddisznóragú – Villányi Merlot 2009.
Világfajta, mely otthonosan érzi magát a villányi borvidéken. Különleges évjáratokban kimagasló minőségű, színvonalú borok készítésére alkalmas. Az erjesztést követően, 12 hónapos használt hordóban történő érlelés után kerül palackba. Mély, sötétrubin színe mellé, szederre, fekete ribizlire emlékeztető ízek és illatok párosulnak. A nehéz vadat (enyhén édes volt a hús) jól mozgatta meg a bor. A zöldségek külön főzve, majd utólagosan összepárolva olyan zamatokkal leptek meg bennünket, hogy már azt gondoltuk innen nincs tovább. És mégis…
Portobelló kéregben sült bárány, mentás tagliatellével és rozmaring szósszal – Villányi Royal Cuvée 2007. Két meghatározó francia borvidék fő fajtái kerültek házasításra. A Cabernet Sauvignon (Bordeaux) gerincre épülő Pinot Noir (Burgundia) házasítást Cabernet Franc és Merlot egészít ki. 22 hónapig új és használt barrique hordókban érlelődik. Sötét intenzitású, gránátba hajló bíborvörös szín jellemzi, illatában, ízében édes fűszerek, túlérett gyümölcsök, csokoládés, vaníliás aromák voltak érezhetőek. A portobello gomba, mely a bárányt borította, és a mentás, rozmaringos ízvonulat együtt bizsergett a borral, cizellált étel-ital páros.
Számtalan kedves kis történetet meghallgathattunk Bock Józseftől a vacsora közben. Minden bort egyenként bemutatott a fogások előtt, azonban nem száraz adatokat hallhattunk, hanem közérthető módon, borkedvelők számára fontos információkkal gazdagította tudásunkat.
Latin hátszín fügével és füstölt keserű csoki szósszal – Bock Cuvée 2007. A pince zászlós bora, mely egy bordeaux-i típusú házasítás. 24 hónapig új, kisméretű tölgyfahordóban, majd a ez követően legalább 3 évig palackban fejlődik. Mély, sötét intenzitású, bíborba hajló sötétvörös színárnyalat jellemzi. Bársonyos, nagy testű bor, illatában illatos cseresznye, dohány érezhető, ízében a túlérett gyümölcsök mellett a csokoládé és a vanília jelenik meg. Ahogy „Mindannyiunk Bokszija” fogalmazott: „Szinte kívánja a szivart!” A keserű csoki szósz ezt a gondolatot kellően megerősítette.
Az est meglepetése „A” Magnifico 2008. Nem szerepelt a kóstolandó borok között, ám Bock József úgy gondolta megtiszteli vele a társaságot. Ehhez a meglepetéshez az étterem is hozzájárult egy apró finomsággal. Belga csokoládé bon-bon rumos-vörösboros meggyel. Ez a fantasztikus összhang, melyet a különleges minőségű vörösbor és az édesség kettőse alkotott felülmúlt minden várakozást, megkoronázva ezzel az egész estés kulináris utazást.