Kedvenceket kóstoltunk a III. Junibor Ünnepen

2015. augusztus 31. – Az ihatóbb Magyarországért / Rattner Réka

A nyár utolsó hétvégéjére ismét megtelt a Szent István tér hűs borospoharakkal a kezükben grasszáló borkedvelőkkel, akik idén 4 napon át kóstolgathatták 20 Juniborász nedűit a tikkasztó hőségben. Az ifjú borászok előre meghirdetett fogadóórákat tartottak a standjaikon, hogy a nagyérdeműnek alkalma legyen személyesen is megismerni az alkotót a bor mögött – erre év közben is alkalmat ad a DiVino borbár, a pontos dátumok folyamatosan frissülnek honlapjukon.

A rendezvény harmadik napján került sor egy különleges kóstolóra, ahova minden borászpalánta egy-egy kedvenc tételével készült, sokuk hozott mellé egy történetet is a bor elkészítéséről, amit nagy élvezettel hallgattunk. Összességében kellemes élmény volt, jó ivású fehérekhez és érezhetően nagy szakértelemmel kezelt, kerek vörösökhöz volt szerencsénk.


Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!
Bukolyi Marcell rögtön egy meglepetéssel várt minket, megmutatta kétféleképp iskolázott ’14-es rajnai rizlingjét. A reduktív módon, tartályban erjesztett változat jól behűtve várt minket, olyan friss és ropogós volt, mintha a tőkéről falatoztuk volna a szőlőt. A hordóban érlelt változaton rögtön érezhető a fa illata (5 hónapot töltött 1000 literes újtöltésű hordóban), savai lekerekedtek, krémes, picit vajas, de még nem nevezhető egyensúlyosnak. Érdemes lesz fél-1 év múlva visszakóstolni, kell neki a kiteljesedéshez a palackos érlelés.

Kíváncsian vártam mivel lep minket meg Kis Tamás és bizony nem okozott csalódást a ’14-es Nagy-somlói cuvée-vel. Furmint, olaszrizling, juhfark és sauvignon blanc-ból készült, igazi nyári bor, ami frissességével és illatával kiugrik a pohárból. A somlói boroknál védjeggyé vált finom ásványosság itt is főszerepet kap, enyhe virágosság és citrusok kíséretében, a savai pedig megadják a kívánt gerincet.

Kardos Gábor ’12-es birtokborával érkezett, a furmintból és hárslevelűből készült házasítás fél évet töltött fahordóban, nagyon tartalmas, de egyszerre könnyű, a hárslevelűnek köszönhetően mézes, a furmintnak köszönhetően pedig gyümölcsös (főleg birsalmás) aromákkal bír. Szerettük.

Miklós Csabit nem kell bemutatni Az ihatóbb Magyarországért közönségének, hiszen számos kóstolót tartott borbarátainknak az esedékes bortúrák alkalmából. Ezúttal a ’13-as ezerjót kóstoltuk tőle, amit Csakazízéért ittunk, de azért aztán nagyon! Annyi biztos, hogy ez a fajta valóban jól érzi magát Móron. Élénk savak, citrusok és egy kis virágosság keveredett benne. Huncut kis tétel volt ez.
Kattints ide a rendezvényen készült többi képért!

A kóstoló meglepetése ifj. Kamocsay Ákos asztalánál várt rám, aki egy ’14-es chardonnay-val jött, látott és meggyőzött. Tartályos erjesztést követően kapott fél év hordót a nedű – valójában hordómintát kóstoltunk, a tétel az elkövetkező hetekben kerül palackozásra. A tétel a hozzáértő hordóhasználat mintapéldája lehetne: megőrizte a gyümölcsösségét friss citrusjegyek formájában, miközben krémes, testes, nagyon elegáns a fától.

Gere Tamás és Zsolt pincészetétől egy kis tételben termelt ’13-as kadarkát kóstolhattunk, amit ők csak „játéknak” neveznek, ugyanis a szőlő a Kopár dűlő egy kis területéről származik és próbaképp telepítették, hogy kiderüljön mit mutat ott ez a fajta. A fajtától megszokott meleg fűszeresség azonnal visszaköszön, cseresznyés-meggyes aromák kíséretében. Savai elegánsak, tanninja visszafogott. Kellemes utóízzel bír, érdemes újrakóstolni egy év múlva.

A szekszárdi Vesztergombi pince ’12-es Csaba cuvée-je cabernet sauvignon, cabernet franc és merlot házasítás, hosszú barrique hordós érlelést követően kerül palackba. Fekete bogyósgyümölcsök, szeder, áfonya és feketecseresznye aromák, enyhe fűszeresség, tölgyes karakter, nagy test és arányos tannin jellemzi. Nagyon egyensúlyos bor.

Takler Andris ’12-es Syrah Réserve-jével rukkolt elő és milyen jól tette! Nagyon gazdag, karakteres bor ez, mély rubin színnel, fekete ribizlivel, cigánymeggyel és sok-sok édes fűszerrel, szegfűszeggel és vaníliával. Magas alkoholja mellett is egyensúlyos, szép savai vannak, tanninja nem bántó. Az egyik legszebb magyar syrah…

A kóstoló kedvenc vöröse számomra Jekl Flóra Il Primo-ja lett 2012-ből. A cabernet sauvignon, cabernet franc és merlot válogatás elképesztően behízelgő, de mégis karakteres tétel, a hordós érlelés mellett is megmaradt gyümölcsössége, dzsemes fekete bogyósgyümölcsök, érett szeder és fekete ribizli, határozott hordófűszeresség, vanília és csokoládé, finom utóízzel zárul. Ezt szép savszerkezet támogatja, tanninja nem lóg ki, nagyon harmonikus, akár „női” vörösbornak is nevezhetném.

Idén is kiosztották az év Juniborásza díjat, amit ezúttal Gál Titi kapott. Gratulálunk neki és munkájához további sikereket kívánunk!

Örömünkre szolgál megtapasztalni a magyar bor iránti növekvő érdeklődést úgy az idősebb, mint a fiatalabb generáció részéről. Az olyan előremutató kezdeményezésekkel mint a Junibor, tehetséges fiatal szakemberek kapnak lehetőséget a kiteljesedésre, azonban mára – jobban, mint valaha – szükségessé vált egy igényes fogyasztói réteg kinevelése is, hogy legyen ki értékelje ezeknek a fiatal borászoknak a munkáját. Úgy tűnik ez is elkezdődött szépen lassan.
(Ha tetszett a post, csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért vidám közösségéhez a facebookon ITT )