Vérfrissítés a Magyar Bor Akadémián

2015. május 17. – Az ihatóbb Magyarországért/sajtóanyag alapján

A Magyar Bor Akadémia választott vezetőinek az idén májusban lejárt a mandátuma, és a közelmúltban tartott tisztújító közgyűlésen az elnökség új tagjai kötelezték el magukat a szakma megújulása mellett. A Magyar Bor Akadémia elég fontos szerepet tölt be a magyar boréletben ezért kellenek az agilis, tettre kész emberek az elnökségben.

A döntés

A tagság döntött, ne csak protokolláris jellegű legyen az elnökség, hanem az ágazat szereplőivel, a civil – borfogyasztó – társadalommal élő kapcsolatot tartó szervezetté váljon. Ennek megfelelően az Akadémia érdekérvényesítő képessége javuljon az agrárkormányzat, a szakmai szervezetek irányába, és emellett nagy hangsúlyt helyez a fiatal borász generáció megszólítására.

A cél

Az Akadémia célja a magyar szőlészet és borászat tudományos fejlődésének szolgálata, az ágazat gazdasági életben elfoglalt helyének erősítése, a bor fogyasztási kultúrájának emelése, a magyar borok és a gasztronómia méltó egymásra találásának elősegítése, a magyar bor és a kultúra kapcsolatának megújítása.

A Borfesztivál a Borakadémián

A Zilai Zoltán vezetésével felálló elnökség továbbra is a minőség, tisztesség, hitelesség alapelvei mellett működik. Zilai Zoltán már hosszú évek óta irányítja a Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft. munkáját is.

Mivel a termelés és a fogyasztás kultúrájának emelése csak együtt, egyszerre képzelhető el, ezért a szervezet működését elsősorban olyan események megszervezésében fejti ki, melyek a termék és a fogyasztó eleven kapcsolatát segítik elő, a minőség jegyében. A szervezet jegyzi a Rosaliát, a Budavári Borfesztivált és a Vinagora Borversenyt is. Zilai Zoltánt most már, mint elnököt tisztelhetjük az Akadémia élén.

Kunság és Szekszárd

Az idén huszonhárom éve fennálló intézmény főtitkári posztját Keményné Koncz Ildikó látja el, a szőlő-bor ágazati alelnökök Frittmann János és Takler András. Frittmann Jánost nem kell nagyon bemutatni, hiszen ő lett elsőként a Kunságról, Az év Bortermelője díj büszke birtokosa 2007 óta.

Takler András lett az elnökség legfiatalabb tagja, hiszen nincs még negyven éves sem, de már rengeteg tapasztalat áll mögötte a Takler Pincészetbe beleszületett és Szekszárd egyik vezető borászata a családi vállalkozás.

A kommunikációért felelős személy, Kovácsné Sári Enikő, a kultúrális területért Zelnik József, a gasztronómiáért Niszkács Miklós felel, míg a kincstárnoki szerepet Balla Géza tölti be.

Elnökségi tagok (a 2015. májusi közgyűlés előtt)

Dr. Kállay Miklós, elnök,

Zilai Zoltán, főtitkár

Frittmann János, alelnök

Konyári János, alelnök

Niszkács Miklós, alelnök

Tiffán Ede, alelnök

Dr. Zelnik József, alelnök

Nyikos István, kincstárnok

Dr. Zilai János, jogtanácsos

Szöllősi Mihály, Ellenőrző Bizottság elnöke

Módos Ernő, Ellenőrző Bizottsági tag

Dr. Szita Miklós, Ellenőrző Bizottsági tag

Remények

A Magyar Bor Akadémia – mint az egyik legrégebbi és legnagyobb ismertségű és társadalmi elismertségű szakmai civil szervezet – tagjai a 90-es évektől kezdődően közvetlen szakmai tanácsadással, rendezvényekkel, a gasztronómiával és vendéglátó szakmával kialakított kapcsolataival, a politikai és kultúrális élet szereplőinek megnyerésével a borkultúra számára sok, mára kiemelkedően sikeres kis- és nagy borászat számára nyújtott pótolhatatlan segítséget.

Reméljük, hogy a vérfrissítés nyomán a kicsit az utóbbi években leülni látszó jelenlét felpezsdül és nemsokára korszakalkotó változásokról tudunk beszámolni a Magyar Borakadémia háza tájáról.