2014. szeptember 20. – Az ihatóbb Magyarországért/ Nagy Gerda
Szeptember 19-én, a szekszárdi szüreti fesztiválon egy kerekasztal beszélgetés mellett mutatták be a Szekszárdi borvidék hivatalos palackját. Bár most még csak egy próbanyomatott láthattunk, 2015-től már a végleges formában láthatjuk a polcokon. A beszélgetést levezényelte Heimann Zoltán, borász a Szekszárdi borvidék elnöke és Szabó József, az O-I Manufacturing Magyarországi Üvegipar Kft. értékesítő vezetője.
Hogyan is született meg az egységes szekszárdi palack ötlete?
Már régóta gondolkodtak azon, hogy kellene valami, ami kiemeli a szekszárdi borokat a többi közül. Egy egységes arculat. Nyílván kell egy jó bor kezdésnek. De sok jó bor mellett kell még valami, a palack. Ez a palack az eredménye annak, hogy hogyan kell összefogni. Valószínű, hogy itt is vannak kisebb összezörrenések a borászok között, hiszen mindenki azt mondja, hogy övé a legjobb bor. Felül akarják egymást múlni, a legjobb borra törekedni. Tehát ugyanazt a nézetet vallják a minőségről. Megosztják egymással a tapasztalatokat, az észrevételeket. Barátok, nem pedig konkurensek.
Összefogásuk próbája a Fuxli volt 2011-ben. A név jelentése rókácska, amivel a siller borokat illetik Szekszárdon. Régebben főként Kadarkából készítették, ám ez a fajta nagyon halványszínű bort ad, ezért néhány nappal a szüret után leeresztettek egy kis levet, hogy kevesebb must tudjon ázni több törkölyön. Ezáltal a szín erőteljesebb, vörösebb lesz. Első körben 6 bor, majd 2012-ben 9, tavaly 13 bor készült Fuxli néven. Megállta a helyét a borrengetegben. Ez azt jelentette a borászoknak, hogy sikeresen tudnak együtt működni.
Milyen is az üveg?
Burgundi palack az alap, de a vállrészét kicsit módosították és a nyakrészt is megnyújtották. Azonban ez okoz némi változtatást a borászok címkéjén és kapszuláján is. Egy átlagos, 0,75 literes palacknál nehezebb lett, 600 grammos. A színe „uvag” szín, ami egy speciális, ultraibolya sugarakat elnyelő üveg. Megvédi a bort az UV sugaraktól, ami főként a vörösborok esetében fontos. A tulajdonságokat a borászok szavazással választották meg. Az üveg palack a legmegfelelőbb hely a bor tárolására, mert megőrzi az aromákat. Környezetkímélő, merthogy teljes mértékben visszaforgatható és újrahasználható.
Azonban nem akármelyik bor töltheti hátralevő életét eme palackban. Csak és kizárólag azoknak a borászoknak a borai kerülhet a borvidék egyedi palackjába, akik tagjai a Szekszárdi Borászok Céhének. A palack tartalma Kékfrankos, Kadarka és Bikavér lehet. A szekszárdi szőlős gazdák kezdik ismét felismerni, hogy a Kadarka az ő fajtájuk, mert nagy lehetőség rejlik a borában, így szerencsére ismét egyre többen telepítik. A Kadarka Nemzetközi Borversenyen is már sok-sok díjat bezsebeltek. Vak kóstolóval választják ki a „nyerteseket” borokat, amiket kötelezően 3 évig kell érlelni hordóban és 2 évig palackban. Akit bármiféle csaláson kapnak, 5 évre eltiltják.
Jövőre már palackba kerülhet a ’14-es Kékfrankos és Bikavér is. Sajnos Kadarkából kevesebb lehet, mert az idei esős évjárat nem kedvezett a szőlőnek. Azonban elhangzott egy olyan kifejezés is, hogy Grand Vin, vagyis egy pince eddigi legkiemelkedőbb bora, korlátozott tételszámban. Viszont a Grand Vin-t még nagy titok övezi, nem avatták be még a médiát.
Jövőre nagyjából 150 ezer új, Szekszárdi borvidék palack jelenhet meg, de a későbbiekben 300-500 ezer palack a terv. Az árak is változni fognak. A különleges palackban lévő Kadarka és Kékfrankos alsó határa 2000 Ft, míg a Bikavérnek 3000 Ft lesz. Nem a csúcs a cél, de szeretnék felsőbb kategóriába emelni a boraikat.
Arra a kérdésre, hogy ebbe a különleges palackba kerülhet-e fehér-, rozé-, vagy siller bor Heimann Zoltán azt válaszolta, hogy „Egy fenékkel nem ülünk több lóra!” A palack célja az egyediség. Nem kell, hogy ez az üzenet elkopjon. A Szekszárdi borvidék a vörösborairól híres, bár remek fehérborokkal is találkozunk.
A szüreti fesztiváljuk az egyik legnagyobb az országban. Rengetek árus stand mellett, természetesen megjelennek a borászok is. A legmegfelelőbb alkalom, hogy megismerjük a borvidéket és a szekszárdi borokat. Hozzá kell tenni, hogy pár évvel ezelőtt még folyó borokat kaphattunk, ma már viszont kötelező a palackozott bor amit üvegpohárból kóstolhatunk.
Ami Szekszárdon történik az mintaszerű minden hazai borvidék számára. Ezt a példát bizony többen követhetnék.