Amerikai kórság pusztítja újra a magyar szőlőt!

2014. július 24. – Az ihatóbb Magyarországért

A kontinensek között mióta világ a világ dúl a cserebere. Sok mindent vittek Európából és még többet hoztak el Amerikából, és ez a folyamat még ma is tart. Nem volt elég a filoxéra vész, most itt az újabb amerikai „ajándék” az ott honos szőlőkabóca. Védekezni kell, hiszen a kis rovar már 2006-ban megjelent, de a betegséget a szőlőkben még csak tavaly fedezték fel. A napokban hazánkban jelentős csatát vívnak a hívatlan vendég ellen, végre megindul a permetezés!

Amerika visszainteget

Amerikából kaptunk krumplit és hozzá megkaptuk a krumplibogarat is. Az amerikai szőlőtőkékkel a 19. században megérkezett a szőlőgyökértetű is, vagyis a filoxéra. Ez a betegség teljesen átrajzolta Európa borvidékeinek fajtaösszetételét. Ha szerencsénk van, most időben tudunk lépni és nem kell szinte a nulláról kezdeni a szőlészetet. Permetezni kell, hiszen ha még a rovart pusztítjuk, akkor menthető a szőlő. Ez a kabóca az elegáns nevével: Scaphoideus titanus, illetve áramvonalas, modern alakjával – még szimpatikus is lehetne. Hiszen ha csak csendesen szívogatna egy kis nedvet a szőlőből és továbbállna, az nem lenne gond. Ezzel szemben a betegség, amit az amerikai szőlőkabóca terjeszt már nem gyógyítható. Tehát a rovarok fertőzöttek és halálos kórt hoznak a szőlőinkre.

Tudományosabban a betegségről

Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) – a szőlő egyik legveszélyesebb betegségének – a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó karantén fitoplazmának (Candidatus Phytoplasma vitis, más néven Grapevine flavescence dorée, továbbiakban: FD) a vektora. (vagyis maga a betegség) A kabóca által terjesztett FD betegség (hazánkban elsőként) a tavalyi évben jelent meg Zala és Veszprém megyékben. Tekintettel arra, hogy a fitoplazmás betegség ellen nem áll rendelkezésünkre hatékony növényvédőszeres védekezési eljárás, ezért elsődleges feladatunk a rovarvektor irtása, megakadályozva ezzel a kórokozó továbbterjesztését.

Az amerikai szőlőkabóca tojás alakban, a szőlő kétéves hajtásain telel át, ahová a nőstények a tojásokat a kéreg alá helyezik. A lárvák kelése időjárástól függően elhúzódó, május közepétől egészen július első dekádjáig tarthat. Öt lárvastádium után az imágók az időjárás függvényében július elejétől–közepétől jelennek meg és egészen szeptember végéig, október elejéig, illetve a fagyokig megfigyelhetők. A rajzáscsúcs időjárástól függően július vége–augusztus közepe közötti időszakra esik.(www.gant.hu/Doksik/amerikai_szolokaboca_elleni_vedekezes.doc)

Fejér megye területén 2014.06.11-én Magyaralmáson került felderítésre első alkalommal, ezt a nagyon veszélyes karantén betegséget terjesztő szőlőkabóca L2-es lárva alakja!

Mentsük meg a Pannon bortájat!

Reméljük, hogy sikerül megfékezni a kórságot a permetezés nemsokára a jövő héten indul. Ha bárki észreveszi a fertőzést a szőlőjében, ne késlekedjen és csírájában fojtsa el a jelenséget. A hatékony védekezésen most borvidékek sorsa múlhat…

A védekezés jövő keddtől csütörtökig tart, minden nap 17 és 21 óra között. A permetezőrepülők és helikopterek Lenti, Kerkateskánd, Gosztola, Lovászi és Tornyiszentmiklós zártkerti ingatlanjainál teljesítenek majd szolgálatot. A permetezést az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv szakmai felügyelete, felsőfokú növényvédelmi szakirányítás mellett, valamint a polgárőrség területbiztosításával végzik. (MTI alapján)

Kategória Egyéb