2014. április 22.- Az ihatóbb Magyarországért
Méltatlan, hogy az ezüstérmesekről kevés szó esik, ezen most változtatunk! A Font borokkal már régóta jó viszonyban vagyok. Egy könnyed Irsai Olivér, Ezerjó vagy egy Kékfrankos Rozé magában vagy fröccsben üdítő társaság a melegedő napokon. Megbízható minőség a friss, ropogós, reduktív, gyümölcsös kategóriában. Boraik kiváló ár/érték arányt mutatnak újra és újra az ezüstös győztes, a Cserszegi Fűszeres is olyan 1000 forint környékén kapható szinte bárhol az országban. Előfordulási helye széles skálán mozog: vinotékák és supermarketek is forgalmazzák. Nemrégiben a Challenge du Vin-en ezüstérmes lett a Font Cserszegi Fűszeres 2013.
A termőhely
Amit még nem említettem: a borok alföldiek. Igen, onnan vannak, arról a Kunsági borvidékről, mely már két Év Bortermelőjét is adott a hazai borvilágnak: Frittmann János 2007-ben és Gálné Dignisz Éva most 2013-ból. A Font Pincészet is itt tevékenykedik az úgy 30 hektáros családi birtokon. Termőterületeik döntő többsége Soltvadkert határában, illetve Bócsa legjobb adottságokkal rendelkező részein találhatók meg. Boraikat reduktív módon készítik. Ennek feltétlenül szükségét látták, véleményük szerint a helyi borok ennek a modern technológiának köszönhetően tudnak igazán kiteljesedni, illetve megmutatni azon értékeket, melyeket a fogyasztóink számára közvetíteni szeretnének.
Hungarikum
A Cserszegi Fűszeres a mi szőlőfajtánk, hazai nemesítés. Nem csak úgy behozták valahonnan, hanem itt született. Tehát hungarikum! A fajtát 1960-ban a Keszthely melletti Cserszegtomajon Bakonyi Károly (†2010. május 26.) keresztezte az Irsai Olivér és a piros tramini szőlőfajtákból.
Az ezüstös bor
Kézzel szüretelték augusztus közepén, és már novemberben kezdték el palackozni. „Friss, ropogós, üde, muskotályos, bodzavirágra emlékeztető illatú, gyümölcsös bor. Élénk savai kellemesen harmonizálnak fűszeres ízével. Fogyasztását vegetáriánus ételekhez és szárnyas húsokhoz ajánljuk, 10-12 oC-ra hűtve.” Írja róla a pincészet honlapja és ezzel teljesen egyet is értünk. Még hozzá tennénk, hogy lágy sajtokhoz is kiváló kísérő és a keleti konyha gyöngyszemeivel is jól összeillik. Mi magában is szeretjük és a forró nyári napokon szódával is feleresztjük.
A verseny
A világ egyik legnívósabb borversenyén a bordeaux-i Challenge du Vin-en, a borok olimpiájának is nevezett francia borversenyen idén a világ 34 országából 4180 bort bíráltak. A legtöbb bort, több mint a felét (2234) a franciák nevezték. A magyar borászatok összesen 128 borral indultak a versenyen. A sikert az is jelzi, hogy minden eddiginél több, 49 érmet kaptak idén magyar borászatok ezen az egyik legrangosabb nemzetközi borversenyen. E tények fényében még vidámabban emeljük le a polcról a friss Font Cserszegit!