2013. december 9.- Az ihatóbb Magyarországért
Miért vesz az ember egy üveg bort? Talán, hogy elkortyolja? Esetleg elajándékozza a flaskát? Hol vegyen az ember egy üveg bort? A benzinkúton? Szupermarketben? Hiperben? Kisboltban? Borbárban vagy borszaküzletben? Rendeljen az interneten? Van egy pár lehetőség, azt tudjuk, hogy a fogyasztók döntő többsége nagy áruházak polcairól veszi le a borait. Van más út is… Már emlékbe is vásárolhat a fogyasztó egy muzeális bort? Te licitálnál egy régi borra? Nemsokára megteheted, december 15-én Kazinczy Boraukció, helyszín: Magyar Tudományos Akadémia díszterme, Budai Vár
Évente hármat terveznek, van magyar szekció, vannak franciák egyelőre. Még a start előtt minden szép és minden a lehetőségekről szól. 200 fő regisztrációját fogadják el, és angolszász stílusban fogják levezetni a boraukciót. A felkészülés a lehetőségek és egyben a kérdések időszaka. Vajon lesz-e elég aktív és fizetőképes kereslet a tételekre? Sikerül-e megszólítani azt a réteget, aki rámozdulhat egy Chateau Lafite-Rotschild Pauillac 1998 – 90.000HUF/palack tételre. Van erre valódi igény, és vajon kik ezek az emberek? Borértő veszi inkább a palackokat vagy laikus gyűjtögetők, akik csak egy évszám miatt csapnak le egy tételre. December idusán választ kaphatunk a kérdések egy részére.
Az aukció szervezői Kazinczi Zsuzsanna és Szokolai Máté több turnusban hívta meg a kiválasztott borrajongókat, borszakértőket, borászokat, érdeklődőket előkóstolásokra. A kanyargós Csejtei utcában „lakásborbárban” (ha már van lakásétterem, miért is ne lehetne ennek megfelelő borbár változat) hangulatos tesztelésen nyíltak ki a 8-tól 21 éves tételek.
Hogy közelítsen az ember egy 15-20 éves borhoz? Hétköznapi és ünnepi borozásain is az átlagfogyasztó ritkán tapasztal meg ilyen boréletkorokat. A legújabb kori magyar borkultúra is csak amolyan 20-23 éves. A piacon zömmel a pár éves palackok forognak, nagy mennyiségű kereskedelmi tételeknél 6-7 éves kor a plafon, hacsak nem aszúról van szó.
Vegyük elő a már szinte profán hasonlatot a bor és nő összefüggést? Leegyszerűsítve a korosodó bor olyan, mint egy idősebb hölgy. Lehet, hogy szépen öregszik, lehet, hogy nem. A Bolyki Metha Thema 2005-ből teljesen élvezhető formát mutatott, érettség, aszalt gyümölcsök, mézes huncutság, olajos magvak, ásványok az illatban, a sav is ott van a kortyban, ám gyorsan lecsapódik a vége, így a szerkezet kissé féloldalas, de így is szép.
Tisztelheted korát, becsülheted, hogy már 1992-ben látta a napvilágot, mint a Polgár Kékfrankos 92-es tétele. Ám mondhatod azt is, hogy igazán már nem élvezhető, hiszen élesztős portói fedettséggel indít, és a korty köptetős kesernyével, égett kenyérhéjjal tántorít el az újbóli poháremeléstől. A pincészet 1995-ös Olaszrizlingje is bőven túl az aranykoron, a ma már csak emlék kategória. Karamell, negró, zölddió, kenyérhéj, szamorodnis érzettel illatban, majd a korty egy diósfuvallat, rumpuncsos konyakossággal. Üresség amontillado-szerű érzettel. Kell, hogy egy muzeális bor élvezhető is legyen? A kulcsszó az emlék.
Tényleg lehet valami romantikus felhang abban, hogy valaki „emlékborként” licitál egy flaska borra, mert akkor született a lánya, vagy találkozott élete szerelmével. Ez is lehet egy potenciális réteg, az emlékgyűjtők vagy ajándékozók tábora. Ugyan nem ért a borhoz, és nem is érdekli, hogy milyen a bor, de birtokolni szeretné. Ugyanakkor, ha idős, még nem azt jelenti, hogy élvezhetetlen, sőt, lehet hosszú az indián nyár. Ehhez természetesen jó indulás kell, tehát egy szép és nagy bor kell a palackba záráskor. Látok néha bortrezorokban könnyű irsait, cserszegit, rozét, egynyári fellobbanásokat, 10-20 éves kiadásban. Ezek maximum 1-2 évet bírnak, tehát csak foglalják a helyet a komolyabb tételek elől.
Tóth István Egri Bikavér Válogatás 2000
Az est egyik meglepetése, gyümölcsös, bársonyosan letisztult, csipkebogyó, meggy, van sav, van test ami tartja magát. Egyszóval még lehet fektetni, maradhat a polcon, szép az egyensúly így 13 év után. Ráadásul a tétel nem is olyan ritka, elég sokat készítettek belőle.
Gere Kopár 2000
Réteges illat a javából, és sonka-sonka, dohány, aszalt gyümölcs, szilva, bőrösség, a korty is egyben van, jól összeérve, de nem egysíkúan. Ott van a szeren.
Néhány izgalmas tétel az árverésről
Bock Cabernet Sauvignon 1997 – 10.000 Forint / palack, Polgár Zoltán muzeális tételei – 4.000 Ft/palack, Gere Kopár 1997-2006 – 7.000 Ft/palack, Malatinszky Kúria Cabernet Sauvignon Private Reserve 1997 – 10.000 Ft/palack, Tiffán’s Grande Selection 1997 – 10.000 Ft/palack, Takler Proprietor’s 2003 Magnum – száraz – 1,5L 8.000 Forint / Magnum, Chateau Cheval Blanc Saint-Émilion Cuvée 1972-1997 – 70.000 Ft/palack, Chateau Lafite Rotschild Pauillac 1998 – 90.000 Ft/palack, ZWACK barack pálinka Eau de Vie Barack 1940 – 40% – 0,5 l – 90.000 Forint / palack
A program:
17:00 – Regisztráció / Welcome Prosecco
18:00 – Polgár Pince muzeális tételei a 70-es évektől a 90-es évekig.
18:30- Magyar csúcsvörösök a 90-es évektől a 2000-es évek közepéig.
19:30 – Franciaország érdekességei, különlegességei a XX. századból.
20:30 – Jótékonysági borárverés
Miért pont Kazinczy? Természetesen Zsuzsanna miatt, bár Ő i-vel írja a nevét. Másrészt pedig tisztelgés a nyelvújító Kazinczy Ferenc mellett, mivel az újító szándék bennük is megvan, és ez a terület nem más mint a borpiac.
további infók, regisztráció: ideklikkelve