2013. február 9. – Az ihatóbb Magyarországért, Nyulasi Gábriel István
Nemrég tartotta a sajtótájékoztatóját a VinCE csapata a Zara Continental Budapest ****-os szállodájában. Kellemesen elhelyezkedtek a tudósítók a teremben és Ágiék elkezdték a vetítést. Mindenki lelkesen kortyolta a Bollinger pezsgőt, a képek peregtek és az interaktivitás jegyében játékosan a publikumot kérdezték a VinCE 2013 főbb motívumairól.
Pergett a film és a 24 című film zenéjére feltűntek a kérdések is a vásznon. A két Ági, Németh Ágnes és Peller Ágnes felváltva irányították a beszélgetést.
A főbb sarkalatos pontok…
Az egyik filmben sok-sok hölgy szerepelt, jelezve, hogy a VinCE 2013 is március 8-án a nemzetközi nőnapon kezdődik, és ennek jegyében a gyengébb nem képviselői kiemelt szerephez jutnak majd a rendezvényen. Példának okáért, Gaia Gaja személyesen mutatja be a kultikus pincészete borait ( A Gaja borászatot 1859-ben alapították, és mára a borok státuszszimbólum kategóriába tartoznak.)
Újra filmkockák melyek, James Bond kedvenc italára: nem, nem a vodka-martinira, hanem a Bollinger Pezsgőre utaltak. Szakmai körökben elismert és a széles néprétegek kedvenc italának is számít ez a márka. Tehát Champagne Bollinger mesterkurzus, ezt maga James Bond se hagyná ki!
Kis szünet és újabb jelenetek a vásznon Olaszország, az olasz futball válogatott, Squadra Azzurra (azúrkék csapat) is megjelent a képeken. Világos az utalás, Itália idén fontos szerephez jut a rendezvényen. Prosecco Villa Sandi mesterkurzus, a dolce vita – nemcsak édes, könnyed is a prosecco.
Lánctalpasok hasítják a tájat, mindenhol agresszió, fegyverek, háborús övezetek a képeken. A jelmondat: Make wine, not war. Tehát készíts bort és ne háborúzz. Sor kerül egy olyan mesterkurzusra, ahol háború által körbeölelt tájakról mutatnak be borokat. A szőlő nem kért a háborúkból, ahogy az emberek nagy többsége sem, kénytelenek borászkodni a fegyverek árnyékában. Libanon, Grúzia, Ciprus, Izrael és sajnos még sorolhatnánk, hogy hol szagattják tankok a dűlőket.
A kamera hírességeket mutat, és bár Gordon Ramsay nem jön a VinCE-re, hiszen a brit fakanálmester gázsija az egeket ostromolja, de nem maradunk világhírű konyhaművészek nélkül. Jönnek a Flying Culinary Circus masterclass – a serpenyők zsonglőrei.
Tehát újra itt a VinCE, mely mindig más, mindig új, de állandóan impozánsan csillogó eleganciával ékesíti hazai boréletünket.
Helyszín:
Corinthia Hotel Budapest 1073 Budapest, Erzsébet körút 43–49.
Időpont: 2013. március 8-10.
A játékot megnyertük, kitaláltuk a két rozé közül melyiket készítette nő és melyiket férfi, sőt még Szőllősi Hajni is egyetértett velem…
Ízelítő a programokból, további információk: vincebudapest.hu
Villány prémium terroirjai workshop
Magyarország mediterrán borvidéke sok hazai vörösborrajongó kedvence, tavalyi cabernet franc workshopjuk is nagy népszerűségnek örvendett. Idén legendás dűlőiket fogják bemutatni a Kopártól az Ördögárokig – természetesen borokkal illusztrálva.
Március 9., szombat, 17.30-19.00, Workshop ára: 2000 Ft
Sell your wine to me! – Add el nekem a borod!
A vasárnap reggeli workshop elsősorban borászainknak szól, éppen ezért tettük a borkiállítás nyitása elé, reggelre. Mai Tjemsland MW oslói étterem-tulajdonos és gasztotanácsadó lesz az egyik szakember a workshop paneljében, de még mellette 2-3 gasztonómiában és borban jártas szakember biztosan lesz. Kötetlen beszélgetés tanácsadás, kérdés-felelet, kóstolás, címkemustra – minden, ami segíthet azoknak, akik szeretnének borukkal bekerülni híres éttermekbe, de egyelőre nem jártak sikerrel.
Március 10., vasárnap, 9.30–11.00, Workshop ára: 2000 Ft
Burgundy Auction workshop – az árverések izgalmas világa
Minden év novemberében kereskedők és gyűjtők sokasága gyűlik össze Burgundia központjában, Beaune városában, ahol egy egykori kórház patinás épületében, a Hospice de Beaune termeiben az arany árában mért burgundi borokat a termelők hordóban bocsájtják árverésre. A jótékonysági aukcióról könyvet írt Laurent Gotti mutatja be a sokáig egyedülálló rendezvényt – természetesen burgundy borokkal kísérve –, az előadás végén pedig egy hazai vonatkozású párhuzamról is lerántjuk a leplet!
Március 10., vasárnap, 15.30-17.00, Mesterkurzusjegy ára: 3000 Ft
One time wines workshop – Egyszervolt borok – kóstolás az utolsó pillanatban
A borász fantáziája elindult, az elképzelést tett követte, megszületett egy bor, ami persze a maga módján zseniális lett – csak éppen üzletileg nem életképes, vagy valamely más okból az alkotó azt hallja: “jó ez a bor, öcsém, de azért többet ilyet ne csinálj…” Olyan borok ezek, amelyek a borász álmát tükrözik, a kreativitás diadalát a racionalitás felett – még ha csak egyszeri alkalomra is szólt. Aki szeretne megkóstolni ezeket a “kihalás előtti” példányokat, vagyis ezen borok utolsó fellelhető palackjait, az jöjjön el Horkay András workshopjára.
Március 10., vasárnap, 11.30-13.00, Workshop ára: 2000 Ft
Feteasca and friends – leányka fehérben és feketében
A fetească regală,magyarul királyleányka, hungarikum, amely Erdélyből származik. A fetească neagră Románia fő kékszőlőfajtája, a hazai szakértők a kékfrankoshoz szokták hasonlítani – nem azért, mert hasonlít rá, hanem mert ugyancsak gyümölcsös és egyedi karakterrel bír. Aki szeretne egzotikus kiruccanást tenni a szomszédos, ám annál ismeretlenebb borvidékekre, annak kihagyhatatlan a “Leánykakurzus”.
Március 10., vasárnap, 13.30-15.00, Workshop ára: 2000 Ft
Grand Opening Party
A VinCE Budapest nyitófogadása a Corinthia Hotel Budapest pompás báltermében március 8-án, este 8-tól 11 óráig. A belépő tartalmazza a bőséges büfévacsora árát üdítőkkel, kávékkal és természetesen borokkal. A fogadáson jelen lesznek a VinCE Budapest kiállító borászai és a VinCE Budapest meghívott külföldi vendégei, az előadók, borvásárlók és újságírók. A fogadás célja a kapcsolatépítés, ismerkedés kötetlen hangulatban.
Március 8., péntek, 20.00-22.00, Party ára: 8000 Ft
A VinCE Borbár ingyenes kóstolói (pontos időpont és teljes menetrend február 10-én):
– Chilei Temperamentum: Syrah, Carmenere & Carignan
A szinte végtelenül hosszú ország, Chile a borászok paradicsoma, hiszen az éghajlatok változatosság szinte kimeríthetetlen. A kostoló keretén belül a dél-amerikai ország izgalmas vörös boraival ismerkedhetünk meg: syrah, carmenere és carignan a legjobb pincészetektől.
– Krétai őshonos fajták
Kréta szigete a labirintusba zárt Minotauruszról ismert legjobban. A kostoló abban fog segíteni, hogy a krétai őshonos fajták labirintusában jobban eligazodjunk, illetve a cél, hogy belekóstoljunk a mediterrán életérzésbe.
– Német élcsapat: Erste Lage Rieslingek & Spätburgundiak
A német VDP bortermelői szövetséget nem kell bemutatni, az ország élcsapatát képviselik. Három – három rajnai rizling és pinot noir tételen keresztül fogjuk felfedezni, hogy milyenek a csúcsborok.
– Indiai ízek: egy vadonatÚJ Világ
A bor világ térképe még mindig bővül, s ezúttal India borait fogjuk a poharakba tölteni. Klasszikus szőlőfajták, indiai terroir és kifogyhatatlan szenvedély. Hat csúcsbor fog minket végigkalauzolni Nashiktól Bangalore-ig.
– Magyar Virtus: Szekszárdi Kadarka
Szinte klisé, hogy a magyar borászat felismerhetetlen módon átalakult az elmúlt 20-25 év alatt. Az egykoron nagy mennyiségben termelt Kadarka ma sokkal kisebb palackszámban kerül piacra. A szekszárdi pincék kadarkáin keresztül fogjuk áttekinteni, hogy milyen potenciál rejlik ebben a fajtában, tényleg a könnyedebb testű, fűszerezettségben gazdag vörösek új magyar csúcsát jelenthetik majd?!
VinCÉre fel! A visszaszámlálás elindult, már csak egy hónap és újra csillognak a poharak a Hotelben…