Tavaszi BorMozival (2019) léptük át határainkat!

Tavaszba léptünk Bunuel 1962-es alkotásával, ez a mozi jól megalapozta a Balatonos rendezvényt.

 

Nyulasi Gábriel István írása

Az érdeklődésre való tekintettel következő BorMozi, április 25-én lesz, klikk: Április BorMozi 

Lazítsunk Irsaival az elején!

Podmaniczky Péter, már régóta a barátunk és bízunk boraiban, erre a bormozinkra két borral is készült a pincészet.

“Családunk már több generáció óta foglalkozik szőlőtermesztéssel és borkészítéssel. A Balaton déli partjára, Balatonföldvárra 1979-ben költöztünk. Itt rögtön egy kisebb szőlőskertet vásároltunk és pincét építettünk. Akkoriban még csak hobbyként gondoltunk a borászkodásra, de az évek múlásával a birtok közel 20 hektárnyi szőlővel bővült, pincénk, feldolgozónk korszerűsödött. Balatonföldváron van a pince, Kőröshegyen feldolgozó és terület, Balatonszárszótól délre Szóládon is van terület.”Podmaniczky Pince

Podmaniczky Mr. Irsai 2018 (Balatonboglári borvidék)

Zöld citromos külső, tükörfénnyel… Könnyű, friss, reduktív. Illatbomba Mr. Irsai, de fegyelmezett jó savakkal, szőlővirág, citrusok, mint egy traubi, olyan, amilyennek lennie kell.

IMG_20190328_185316

Kecze és Hady férj és feleség, együtt jóban és rosszban, a boraik igazán természetesek. Címkéik merítettek és sok jelképet tartalmaznak, boraikat a VinoPiano BorBár is forgalmazza.

“Balaton-felvidéken, Aszófő település 3 dűlőjében, szűk 4 hektáron gazdálkodunk. Célunk hagyományos, kézműves módszerekkel és szellemiséggel magas minőségű, szép borokat készíteni, és a szőlőfajtára jellemző eredeti íz- és aromajegyeket megőrizni. A pincében nem használunk fajélesztőt, enzimeket és adalékanyagokat, nem préselünk,nem szűrünk, és minimális ként használunk. Az érlelés tölgyfahordóban palackállóságig történik.” Kecze Pince

Kecze-Hady Bor Dame Olaszrizling 2016 (Balatonfüred-Csopaki borvidék)

Nem kapkodva készült, nincs benne zöldes friss, ez a bor a nyugalomról és az érettségről szól. Spontán erjedt, természetesen és hordóban készült el. Érett jegyek, őszibarack, körte, ásványos kesernye és mandulás, nyugodt hordó, kicsi dió, mogyoró. Savból nekem még egy picit elbírna az egyensúly, de így is kerek a történet. 

 

Beindul a dekadens úri közönség, a szolgák leléceltek a helyzet fokozódik. Bunuel ezt a filmjét szerette a Viridiana után, de tisztában volt hibáival. Mégis a kis cellulóid pörsenések, (a mester kicsit másképp rendezte volna utólag ) hiányoznának ha nem lennének. Nincs tökéletes film, nincs tökéletes bor, ám amit látunk, iszunk, érzékelünk hat ránk, és ha fogékonyak vagyunk többé, jobbá tehet minket.

Kecze & Hady BorDame
Kecze & Hady BorDame

A szünetben beindul a bazalthenger!

“Az 1840-es évek óta vagyunk szőlőbirtokosok Badacsonyban. A borkészítés családunk évszázados hagyománya, az ebből származó családi tudás pedig egyben egyfajta ragaszkodást is jelent. Ragaszkodást az olyan hagyományokhoz, melyek egyedivé teszik a borvidéket. A szõlõ a nevét a levélnyél kékes elszínezõdésérõl kapta. A többi szõlõfajtával ellentétben csak nõvirágú, megtermékenyüléséhez porzót kell telepíteni mellé. Laza fürtszerkezete, bizonytalan termékenyülése miatt kicsi a terméshozama.” Békássy Borászat

Békássy Kéknyelű 2017 (Badacsonyi borvidék)

Tudjuk, hogy a Kéknyelű milyen hendikeppel indul az életben, de itt az urak szőlője nem hibázik. Szépen csiszolt, finom bazaltorgona-játék! Tartályban erjedt spontán, vulkánok tüze érződik benne, elegáns ásványosság, füstös kovakő sejlik fel a markáns savgerinc mellett, citrusok rendesen. Igazi badacsonyi történet, rendben van, kérünk még ilyen sztorikat.
“A Domaine Edegger Borászat 2000 áprilisában kezdte meg a működését. Jelenleg 10 hektáron gazdálkodunk a Badacsonyi borvidék területén. Ültetvényeinken a fehérbort adó szőlőfajták közül Olaszrizlinget, Rajnai rizlinget, Szürkebarátot, Chardonnayt, Sauvignon Blanct, a kékszőlő fajták közül pedig Cabernet Sauvignont, Pinot Noirt és Merlot-t termesztünk.”  Domain Edegger

Domaine Edegger Kápolna 2017  (Badacsonyi borvidék)

Biobor írja a címke és a Kápolna név egy 100% szürkebarát bort takar, mely reduktívan készült. Amikor az alkoholédességet felülmúlja a terroir, rendhgyó ez a bor. Jól beért a szőlő, szépen kierjedt a must, az alkohol nem kevesebb, mint 15% (!!!).  Ám ezt egy cseppet sem bánjuk, hiszen nagy a test nyomulnak az ásványok, hosszú a kesernye, markáns bor, és nem lóg ki az alkohol. Megvan az egyensúly, nem könnyed, ez bizony egy komplex és robusztus harmónia, de szerethető! 

 

A fitotechnikai műveleteket nem kérdeztük, Dr. Podmaniczky Pétertől, szőlészetből doktorált a borászunk. A rozébor meztelenül érkezett, pedig ismerjük már jól a csókos címkéjét, ő Miss Rozé. Podmanicky Miss Rozé 2018 (Balatonboglári borvidék) Miss Rozé ránk ragyogtatta szép mosolyát, málnás epres illat-zamat együttes, jó savakkal. Mi kell még? Elegancia, rafinéria, egyensúly, ez mind meg is volt kérem szépen! Tetszett is a közönségnek.

 

Menjen tovább a film!

“Hőseink” kijutnak a szobából mielőtt halomra ölik egymást? Az arisztokráciáról lehámlik a máz, itt már ember embernek farkasa… Szürreális álomvilág ez a javából és álom az álomban, a szabadulás megtörténhet? Nem biztos… Véletlenül csak a Balaton jutott most borlelőhelynek, nem mozdultunk mi sem a partról…

IMG_20190328_204405

„Két évezred nem tévedhet. Már a kelták és a rómaiak is szőlőt telepítettek a Badacsonyra, arra a hegyre, amely a legnemesebb értelemben szőlőhegy. Most már a mi szőlőhegyünk is. Egy álmom vált valóra, hogy szőlőt művelhetek ezen a helyen.” Éliás Csaba a tulajdonos és Sipos Zsolt a borász.

Éliás Birtok Kékfrankos 2018 rozé (Badacsonyi borvidék)

A Badacsony New Yorkban rendezvényen találkoztunk ezzel a vadonatúj pincészettel és a borral. Kékfrankos rozé 2018-ból, nem tudja letagadni a termőhelyet, nem robban a pohárból ki az illat. Hűvösen és diszkréten indít, nem sieti el, visszafogott orrban. Szájban aztán már felzárkózik, a zamatban már jön a meggyes ribizli és az ásványok, kerek történet.  Éliás Birtok

 

Kecze-Hady Zsófia cuvée 2016 (Balatonfüred-Csopaki borvidék)

Gyönyörű vörös a végére, nem kispályás. Ezzel a borral, azért már lehetne kísérni nehezebb ételeket, sőt! A Balaton-felvidék déli fekvésű napos oldalán portugieser, cabernet franc, és cabernet sauvignon házasításából készített koncentrált, vörös bor. – Írják Kecze & Hadyék és teljesen egyet kell értenünk. Réteges a bor, együtt van az illat és a zamat: áfonya, feketecseresznye, fürtösmeggy, epervelő, dohány, grafit, gomba, poros út, rózsabors, leheletnyi sonka, szépen integrált fa. Rendben vannak a savak és tanninok is. Feszes a test, izmos bor, de mégsem nehezedik ránk, van benne könnyedség is. Jó inni…

IMG_20190328_185326

Lépjünk, moccanjunk testileg-lelkileg…

Kimozdítjuk a testünket, eljövünk a rendezvényre, részt veszünk. A bormozival mindig sikerül picit tágítani a határainkat, mi megpróbáljuk. Természetesen előfordul, jobban tágul az univerzumunk néha kevésbé. Nem rajtunk múlik ez teljesen, a rendezvény látogatójának is nyitottnak kell lennie. Ez egy közösségi munka, a bor és a film nyitogatja a lelket. Szerencsésebb esetben még gyógyíthatja is, kicsit előrébb léphetünk a harmóniában… Tehát, léptünk egyet előre a Tavaszi BorMozi 2019-en és az utazás folytatódik!

 

A győztes bor(ok): (A közönségtől a legtöbb szavazatot kapott borok)

  Kecze-Hady Bor Dame Olaszrizling 2016 (Balatonfüred-Csopaki borvidék) és

  Podmanicky Miss Rozé 2018 (Balatonboglári borvidék)
Gratulálunk a közönségkedvenc (Észak és Dél együtt) boroknak és már készülünk a következő BorMozira!

A következő BorMozi, április 25-én kerül megrendezésre. Részletek: Április BorMozi 

(Ha tetszett a cikkünk, és érdekelnek a magyar borok, sörök, pálinkák, koktélok (#italok) alkalmanként gasztronómiával, (#ételek) és mindenféle kapcsolódással (#kultúra) és nemzetközi kitekintéssel és szeretnél értesülni további hírekről, eseményekről, játékokról, egyedi beszámolókról, akkor csatlakozz Az ihatóbb Magyarországért közösségéhez (vagyis lájkolj minket) a facebookon: ide klikkelve! )

IMG_20190327_170832